INFOLINIA 530 108 108
Wybierz dostawce:

Piece / Kotłownie

Kotłownia olejowa i magazyn oleju- bezpieczeństwo przede wszystkim

Na początku chcemy zwrócić uwagę na błąd popełniany zarówno w potocznych rozmowach jak i publikacjach prasowych. Należy rozróżnić dwa pojęcia , które często stosowane są zamiennie : kotłownia olejowa i magazyn oleju.

KOTŁOWNIA to miejsce w którym znajduje się serce naszej instalacji czyli kocioł olejowy, natomiast w MAGAZYNIE umiejscowione są zbiorniki na olej opałowy. W praktyce dość często zdarza się ,że zarówno kocioł jak i zbiorniki znajdują się w jednym pomieszczeniu.

Kotłownia olejowa musi być wydzielonym pomieszczeniem z p odłogą wykonana z materiałów niepalnych. Wentylacja grawitacyjna pomieszczenia powinna zapewnić dopływ powietrza niezbędny do spalania paliwa i usuwać z pomieszczenia wszelkie szkodliwe produkty spalania. Wielkość kotłowni zależeć będzie od wielkości kotła i zasobnika na ciepłą wodę oraz od tego czy będziemy chcieli w tym samym pomieszczeniu umieścić magazyn oleju (jest to dozwolone w przypadku gdy pojemność zbiorników nie przekracza 1000 litrów-trzeba wtedy spełnić dodatkowe warunki takie jak oddzielenie kotła od zbiornika dodatkową ścianą oraz zachowanie między nimi odległości min. 1 metra). W przypadku , gdy planujemy montaż zbiorników o pojemności przekraczającej 1000 litrów będziemy musieli pomyśleć o odzielnym magazynie oleju. Jeśli chcemy magazynować powyżej 5000 litrów pomieszczenie do tego przeznaczone nie będzie mogło służyć do innych celów.

Magazyn oleju to pomieszczenie, w którym istnieje wysokie ryzyko powstania pożaru. Aby to ryzyko ograniczyć należy zarówno na etapie budowy jak i późniejszej eksploatacji stosować się do zasad, które przedstawiamy poniżej :

 • pomieszczenie służące jako magazyn oleju musi być umieszczone w piwnicy lub przyziemiu
 • musi ono stanowić wydzieloną strefę pożarową tzn. być oddzielone od innych pomieszczeń ścianami i stropami o odporności ogniowej nie mniejszej niż 60 minut.
 • drzwi do pomieszczenia muszą otwierać się na zewnątrz
 • stosując zbiorniki jedno płaszczowe (patrz. podział i opis zbiorników) należy umieścić je w wannie wychwytującej. Wanna taka nie jest wymagana w przypadku zbiorników dwu płaszczowych , których konstrukcja zapobiega rozlaniu się oleju w przypadku nieszczelności.
 • należy zapewnić skuteczną wentylację (kilkakrotna wymiana powietrza na godzinę), gdyż opary oleju opałowego w dużym stężeniu są łatwo palne.
 • już na etapie planowania należy rozmieścić ewentualne okna w taki sposób aby słońce nie nagrzewało ścian zbiornika do zbyt wysokiej temperatury. Przypominamy , że temperatura zapłonu lekkiego oleju opałowego przekracza nieznacznie 50 stopni C.)
 • w pomieszczeniu magazynowym nie wolno montować urządzeń sanitarnych ani kratek ściekowych

Należy też wspomnieć w tym miejscu że istnieje możliwość umieszczenia zbiorników na olej po ziemią , co oszczędza miejsce i rozwiązuje kilka problemów bezpieczeństwa.

Kotły olejowe – serce naszej kotłowni

W przeciwieństwie do kotłów gazowych, które można podzielić według kilku kryteriów, podstawowy podział kotłów olejowych odbywa się jedynie ze względu na funkcję tzn.

 • jednofunkcyjne -ich zadaniem jest ogrzewanie wody na potrzeby centralnego ogrzewania
 • dwufunkcyjne -mają dwa zadania; ogrzanie domu oraz bezpośrednie podgrzanie ciepłej wody użytkowej

Większość kotłów to urządzenia stojące chodź na rynku są również oferty urządzeń wiszących.

Nowość stanowią kondensacyjne kotły olejowe , które odzyskują ciepło ze spalin,. Są one jednak mniej wydajne od urządzeń gazowych tego typu ,ponieważ udział pary wodnej w spalinach jest zdecydowanie mniejszy a w konsekwencji podniesienie wydajności zdecydowanie mniejsze.

Ze względu na budulec, kotły dzielimy na żeliwne lub stalowe. Ich trwałość i sprawność w zależności od jakości wykonania oraz wielu czynników składających się na właściwą eksploatację wacha się od kilku do kilkudziesięciu lat. Dzięki jednorodnej strukturze materiału większą trwałością charakteryzują się kotły żeliwne. W kotłach olejowych instalowane są palniki nadmuchowe z jedno- lub dwustopniową regulacją. Po wymianie palnika kocioł olejowy, może być eksploatowany również jako kocioł gazowy.

Średnia sprawność kotłów renomowanych producentów wynosi od 92 do 94%.

W każdym urządzeniu montowany jest ręcznie regulowany termostat i termometr mierzący temperaturę wody w instalacji grzewczej

Zbiorniki na olej opałowy – napełniasz i masz wolne

Podział zbiorników ze względu na konstrukcję

Zbiorniki jedno płaszczowe – wymagają zastosowania wanny wychwytującej

Zbiorniki dwu płaszczowe– nie wymagają zastosowania wanny wychwytującej

Podział zbiorników ze względu na materiał z którego zostały wykonane

Zbiorniki z tworzyw sztucznych – najczęciej spotykane w małych i średnich instalacjach grzewczych gdzie nie potrzeba magazynów o zbyt dużej pojemności. Zbiorniki z tworzyw sztucznych można montować pojedynczo lub łączyć w baterie po kilka sztuk. Zbiorniki z tworzyw sztucznych mogą być jedno- lub dwupłaszczowe

Zbiorniki stalowe – Są przeznaczone zarówno do montażu wewnątrz jak i na zewnątrz: jako naziemne lub podziemne. Ze względu na mniejszą podatność na odkształcenia zbiorniki stalowe mogą być większe od zbiorników stalowych. Podobnie jak zbiorniki z tworzyw można je łączyć w baterie po kilka sztuk.

Zbiorniki te również mogą być jedno- lub dwupłaszczowe.

Grzejniki- ma być ładnie, schludnie i skutecznie

Przed wyborem grzejnika należy dokładnie przemyśleć ich rozmieszczenie tak by ich efektywność była optymalna.

Płytowe i członowe – najbardziej tradycyjne od lat stosowane w naszych mieszkaniach i domach .Prawidłowo powinny być umieszczone pod oknem na scianie zewnętrznej. Dzięki temu wykorzystamy podstawową zaletę tego rodzaju grzejników tzn. promieniowanie cieplne. Zimne powietrze przenikające przez okna zostanie ogrzane ciepłem oddawanym przez grzejnik

Konwektorowe – umieszczane podobnie jak płytowe i członowe, lecz ich wydajność jest właściwa jedynie w stosunkowo niewysokich pomieszczeniach. Związane jest to ze sposobem w jaki grzejniki te „produkują ciepło”.Od dołu pobierają zimne powietrze, które ogrzewa się i zostaje oddane pomieszczeniu przez kratki wylotowe, znajdujące się w górnej części grzejnika. W wysokich pomieszczeniach ogrzewanych „konwektorami” istnieje niepożądana możliwość zbierania się ciepłego powietrza pod sufitem. Grzejniki konwektorowe nie powinny być przykrywane np. mokrą bielizną gdyż zaburza to swobodny przepływ powietrza wokół nich.

Podłogowe – nie widoczne z zewnątrz, najczęściej w formie plastikowych rur ukrytych w wewnętrznych warstwach podłogi. Właściciel domu ogrzewanego w ten sposób doświadcza przyjemności stąpania po cieplutkiej posadzce , gdy na dworzu szaleje zimowa zawierucha. Toczą się spory , co do wpływu takiego typu ogrzewania na zdrowie człowieka. Pozostajemy w tej sprawie bezstronni. Należy jednak wspomnieć w podstawowej wadzie takiego rozwiązania – każdy przeciek nie zlokalizowany przed wylaniem posadzki może sprawić wiele trudnych do rozwiązania problemów.

Ścienne– podobne do podłogowych, tyle że ułożone w ścianie. Najmniej popularny rodzaj ogrzewania, określany również jako najmniej skuteczny. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest estetyka i funkcjonalność-zyskujemy przestrzeń.

Skuteczne ogrzewanie domu- otwórz czasem okna

Poniżej kilka rad jak skutecznie ogrzewać mieszkanie

(Rady na temat codziennych prostych zachowań poprawiających skuteczność naszej instalacji grzewczej.)

 • Sprawdź przed sezonem szczelność drzwi i okien i w razie potrzeby wymień uszczelki.
 • Nie zakrywaj grzejników obudowami , zabudowami meblowymi itp. Nie używaj też grzejników do suszenia bielizny. Unikniesz strat energii (do 20 %)
 • Nie wietrz mieszkania zbyt długo.. Zamykaj przy tym zawory termostatyczne grzejników. Zużyte ,nieświeże powietrze zostanie usunięte , a ciepło zakumulowane w ścianach i meblach, pozostanie w domu.
 • W momencie spadku temperatury na zewnątrz zaciągaj żaluzje lub zasłony
 • Ekrany izolacyjne za grzejnikami mogą zwiększyć ich wydajność o 10 %
 • Regularnie odpowietrzaj grzejniki