INFOLINIA 530 108 108
Wybierz dostawce:

PRAKTYCZNE PORADY

Co to jest olej opałowy?

Olej opałowy to jeden z produktów przerobu ropy naftowej stosowany jako paliwo w instalacjach grzewczych oraz do pieców przemysłowych w celach produkcyjnych i technologicznych.

Czy istnieją różne rodzaje oleju opałowego?

Podstawowy podział olejów opałowych to:

  • lekki olej opałowy
  • średni olej opałowy
  • ciężki olej opałowy

Jest to podział ze względu na skład , gęstość oraz właściwości poszczególnych produktów. Wewnątrz tych grup występuje podział na różne rodzaje marek oleju.

Jakie są zalety lekkiego oleju opałowego?

Bezproblemowa i wygodna eksploatacja – urządzenia grzewcze opalane olejem opałowym są właściwie bezobsługowe.
Dostępność – rozbudowana sieć dystrybutorów zapewnia szybką realizację zamówień
Bezpieczeństwo –olej opałowy charakteryzuje się wysoką temperaturą zapłonu (min 55 stopni Celsjusza) co ogranicza ryzyko przypadkowego zapalenia lub wybuchu.
Instalacja zasilana olejem opałowym w przeciwieństwie do gazu płynnego, może znajdować się w budynku.
Ekologia – korzystanie z oleju opałowego jest bezpieczne dla środowiska dzięki niskiej zawartości siarki oraz faktowi , że jest to paliwo praktycznie bezodpadowe.

Ile kosztuje ogrzewanie olejem opałowym?

Koszty zależne są od wielu czynników , takich jak wielkość i konstrukcja domu , stan instalacji grzewczej , temperatura otoczenia. Przyjmuje się , że ogrzanie średniej wielkości (150 – 200 m 2) domu w okresie jesienno-zimowym oraz podgrzanie ciepłej wody przez cały rok to przy cenie detalicznej oleju na poziomie 3,50 zł / litr wydatek od 10 do 15 tys złotych rocznie.

W jaki sposób można zaopatrzyć się w olej opałowy?

Istnieje rozbudowana sieć dystrybutorów związanych z różnymi producentami oleju opałowego. Procedura zamówienia jest prosta (telefonicznie) a dostawa szybka(max24 h). Więcej informacji w Katalogu dostawców.

Ile litrów oleju opałowego kupuje się jednorazowo ?

Zależy to od wielkości zbiorników ale najczęściej jest to przedział 800-1500 litrów.

Dlaczego olej opałowy zabarwiony jest na czerwono?

Barwienie wprowadził ustawodawca w celu identyfikacji podatkowej (odróżnienia oleju opałowego od napędowego).

Czy olej opałowy może zmienić objętość pod wpływem temperatury?

Tak. Podobnie jak inne produkty ropopochodne olej opałowy zwiększa swą objętość razem ze wzrostem temperatury. W takich przypadkach spada ciężar właściwy oleju.

Przykład:

Jeżeli dostarczony olej opałowy ma 28 stopni Celsjusza , a temperatura otoczenia to 18 stopni możemy stracić na około 1 % objętości dostawy ( przy zamówieniu 1500 litrów strata to 15 litrów ). Dzieje się tak ponieważ kilka godzin po dostawie temperatura oleju zrówna się z temperaturą otoczenia a jego objętość spadnie.

Jak podczas dostawy sprawdzić jakość i ilość zamówionego oleju?

Jest to trudne zadanie. Dostawca jest w lepszej sytuacji niż my co nie oznacza , że powinniśmy biernie przyglądać się dostawie. Już podczas rozmowy telefonicznej należy pytać o jakość i pochodzenie oleju opałowego oraz prosić aby z razem z olejem dostarczył kopie świadectwa jakości . Przed dostawą należy przygotować naczynie do , którego przed napełnieniem zbiorników wlejemy próbkę dostarczonego paliwa. Odmowa nalania takiej próbki jest równoznaczna z przyznaniem się do winy przez dostawcę. Zrezygnujcie z dostawy!!!

Jeśli chodzi o ilość należy wymagać świadectwa legalizacji dystrybutora oraz samodzielnie sprawdzić stan instalacji wydającej paliwo (zerwana plomba może oznaczać , niekorzystne ustawienie licznika)

Wszystkie te zabiegi mają na celu uwiarygodnienie w naszych oczach dostawcy bo w końcowym rozrachunku najważniejsze będzie zaufanie jakim go obdarzymy.

Czy olej opałowy może być wykorzystywany do napędu silników wysokoprężnych samochodów?

Choć właściwości oleju opałowego pozwalają wykorzystywać go do napędu silników wysokoprężnych, jest to zabronione ze względów podatkowych. Należy również zaznaczyć , że olej opałowy i olej napędowy mimo wielkiego podobieństwa to dwa różne towary i należy je stosować zgodnie z przeznaczeniem każdego

Które parametry są istotne dla odbiorcy oleju opałowego?

Wartość opałowa często nazywana potocznie kalorycznością . W przypadku oleju opałowego parametr ten powinien mieć wartość około 42 MJ/kg
Gęstość, czyli inaczej ciężar właściwy. Zbyt duża gęstość oleju opałowego może spowodować tworzenie się osadów wewnątrz instalacji oraz komorze spalania, co znacznie obniża wydajność procesu spalania oraz stwarza konieczność częstych przeglądów i wymiany urządzeń grzewczych.
Lepkość. Zbyt duża lepkość znacznie pogarsza parametry rozpylania paliwa w dyszach, co ma decydujący wpływ na wydajność energetyczną procesu spalania.
Temperatura zapłonu. Obniżona wartość temperatury zapłonu oleju opałowego jest niebezpieczna ; stosowanie takiego oleju grozi eksplozją kotłowni.
Temperatura płynięcia – jest to parametr decydujący o odporności oleju na niskie temperatury ( szczególnie ważne zimą podczas gdy temperatura otoczenia znacznie spada poniżej zera).
Zawartość siarki. Zbyt duża zawartość siarki może świadczyć o domieszce średnich lub ciężkich olei opałowych. Może to spowodować uszkodzenie piecai instalacji . Jest również niekorzystne dla naszego zdrowia i środowiska naturalnego.

Jak często należy zlecić odpowiedniej firmie przegląd instalacji grzewczej?

Większość producentów kotłów zaleca coroczne wizyty serwisu.