Nomad electric wprowadza projekty fotowoltaiczne w Portugalii

Nomad electric wprowadza projekty fotowoltaiczne w Portugalii
Autor Gabriela Sawicka
Gabriela Sawicka18.01.2024 | 5 min.

Nomad electric, polska spółka z branży fotowoltaicznej, wchodzi na rynek portugalski i realizuje pierwszy kontrakt. Będzie odpowiedzialna za budowę farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 45 MWp w czterech regionach Portugalii. Projekty obejmują instalacje paneli słonecznych zarówno na trackerach, jak i na konstrukcjach statycznych. Firma dostarczy także systemy sterowania i SCADA. Po zakończeniu inwestycji Nomad Electric będzie świadczyć usługi serwisowe dla wybudowanych elektrowni. To ważny krok spółki w ekspansji na kolejne rynki Europy.

Zdobycie kontraktu w Portugalii

Polska spółka Nomad Electric podpisała kontrakt na budowę farm fotowoltaicznych w Portugalii. Jest to pierwszy kontrakt firmy na Półwyspie Iberyjskim i ważny krok w jej ekspansji na zagraniczne rynki. Kontrakt obejmuje zaprojektowanie i budowę instalacji o łącznej mocy 45 MWp w czterech regionach Portugalii: Pinhal, Santarém, Marmeleiro i Alentejo.

Nomad Electric będzie realizować projekty w formule „pod klucz”, czyli odprojektuje, dostarczy wszystkie elementy instalacji i wybuduje farmy fotowoltaiczne. Następnie będzie świadczyć usługi serwisowe dla gotowych elektrowni. W realizacji inwestycji bierze udział zespół inżynierów z Polski i Portugalii, co ma zapewnić sprawną realizację kontraktu zgodnie z lokalnymi standardami.

Złożony zespół realizacyjny

W skład zespołu wchodzi połowa inżynierów Nomad Electric, którzy dbają o realizację projektu zgodnie z wymaganiami inwestora i standardami firmy. Druga połowa to inżynierowie z Portugalii, zaznajomieni z lokalnym rynkiem, przepisami i wymaganiami operatora systemu dystrybucyjnego. Taki podział kompetencji ma zapewnić terminowe oddanie elektrowni do użytku.

Farmy fotowoltaiczne w 4 regionach

Farmy fotowoltaiczne powstają w czterech regionach Portugalii: Pinhal, Santarém, Marmeleiro i Alentejo. Łączna powierzchnia instalacji wyniesie około 80 hektarów. Wykorzystane będą dwa rodzaje konstrukcji montażowych.

Konstrukcje trackery i systemy fix

Część instalacji została zaprojektowana na trackerach, które umożliwiają obrót paneli za słońcem. Pozostałe farmy wykorzystają nieruchome konstrukcje typu fix. Łącznie zamontowanych zostanie 80 tysięcy modułów fotowoltaicznych o mocy 24 MWp (trackery) i 21 MWp (systemy fix).

Nomad Electric dostarczy także autorski system sterowania i wizualizacji SCADA NX, który został skonfigurowany zgodnie z wymaganiami lokalnego operatora systemu dystrybucyjnego. Umożliwi to sprawne podłączenie farm fotowoltaicznych do sieci elektroenergetycznej.

Czytaj więcej: Top 3 najwydajniejsze panele fotowoltaiczne: porównanie i wybór

Kluczowa konfiguracja systemów SCADA

Istotnym elementem realizacji kontraktu było zaprojektowanie i dostarczenie systemów sterowania i nadzoru SCADA zgodnych z wymaganiami operatora sieci dystrybucyjnej w Portugalii.

Poprawna konfiguracja systemów sterowania przeprowadzona przez nasz zespół automatyków SCADA we współpracy z operatorem sieci dystrybucyjnej była jednym z kluczowych elementów budowy, gdyż umożliwi to podłączenie tych farm PV do sieci – mówi Maria Dickson-Łodzińska z Nomad Electric.

Autorski system SCADA NX został zintegrowany z systemami informatycznymi portugalskiego operatora sieci dystrybucyjnej E-REDES. Pozwoli to na sprawny monitoring i zarządzanie praca farm fotowoltaicznych.

Plany wejścia na rynek niemiecki i włoski

Nomad electric wprowadza projekty fotowoltaiczne w Portugalii

Według Izabeli Mielniczuk, dyrektorki ds. rozwoju biznesu w Nomad Electric, wejście na dość hermetyczny rynek portugalski było dużym wyzwaniem. Jednak firma nie zwalnia tempa ekspansji.

Rozwój mocy PV w Portugalii

Portugalia odgrywa coraz większą rolę na europejskim rynku fotowoltaicznym. Rząd wspiera rozwój OZE poprzez korzystne regulacje. Tylko w 2022 roku przyznano pozwolenia na przyłączenie farm PV o mocy 5 GW. Do 2030 roku udział OZE w produkcji energii ma wzrosnąć do 85%.

2021 61%
2030 (plan) 85%

To stwarza świetne warunki do rozwoju firm z branży fotowoltaicznej. Nomad Electric rozpoczął już działalność w Polsce i Portugalii, a w planach ma wejście na rynek niemiecki i włoski.

Wzrost udziału OZE w Portugalii do 2030 roku

Dzięki wsparciu rządu Portugalia przechodzi transformację energetyczną w kierunku zeroemisyjnym. Już w 2021 roku 61% energii elektrycznej pochodziło ze źródeł odnawialnych. Do 2030 roku udział ten ma wzrosnąć do 85% zgodnie z planem PNEC.

Oznacza to ogromny potencjał i zapotrzebowanie na nowe moce wytwórcze OZE, przede wszystkim fotowoltaiki i energetyki wiatrowej. Stwarza to doskonałe warunki dla firm projektujących i budujących farmy PV i wiatrakowe, takich jak Nomad Electric.

Polski Nomad wykorzystuje okazję i już teraz realizuje kontrakt na 45 MW nowych mocy PV w Portugalii. Kolejne projekty są w fazie planowania. Ekspansja na Półwysep Iberyjski może stać się ważnym elementem wzrostu i umacniania pozycji firmy na arenie międzynarodowej.

Podsumowanie

Nomad Electric, polska firma z branży fotowoltaicznej, podpisała swój pierwszy kontrakt w Portugalii. Będzie odpowiedzialna za zaprojektowanie i budowę farm fotowoltaicznych o mocy 45 MWp. To ważny krok spółki w ekspansji na zagraniczne rynki i umocnieniu swojej pozycji międzynarodowej.

Projekty realizowane będą przez zespół polskich i portugalskich inżynierów, co ma zapewnić sprawną realizację inwestycji i dostosowanie do lokalnych wymogów. Farmy powstaną na terenie 80 ha w 4 regionach Portugalii. Wykorzystane będą trackery i systemy fix do montażu paneli PV.

Istotnym elementem kontraktu było zaprojektowanie systemów SCADA kompatybilnych z wymaganiami tamtejszego operatora systemu dystrybucyjnego. Portugalia stawia na OZE i do 2030 roku zakłada 85% udział zielonej energii, co oznacza ogromny potencjał dla Nomad Electric.

Firma nie zwalnia tempa ekspansji i planuje wejście na kolejne rynki, m.in. Niemiec i Włoch. Podpisanie kontraktu w Portugalii to ważny etap w rozwoju Nomad Electric.

Najczęściej zadawane pytania

Kontrakt obejmuje zaprojektowanie i budowę farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 45 MWp w 4 regionach Portugalii. Nomad Electric zrealizuje projekty „pod klucz” i będzie również świadczyć usługi serwisowe.

W skład zespołu wchodzi połowa inżynierów z Polski i połowa z Portugalii. Taki podział zapewnia realizację kontraktu zgodnie ze standardami Nomad Electric i wymogami lokalnego rynku.

Część instalacji powstaje na trackerach, a część na nieruchomych konstrukcjach typu fix. Łącznie zamontowanych zostanie 80 tys. paneli fotowoltaicznych o mocy 45 MWp.

Kluczowe było zaprojektowanie systemów SCADA kompatybilnych z wymaganiami lokalnego operatora systemu dystrybucyjnego. Zapewni to możliwość monitoringu i zarządzania farmami PV.

Firma planuje wejście na kolejne zagraniczne rynki – Niemcy i Włochy. Podpisanie kontraktu w Portugalii to ważny krok w ekspansji i umocnieniu pozycji Nomad Electric.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Panele fotowoltaiczne 300W - sprawdź dlaczego to idealny wybór dla Twojego domu
  2. Polskie instalacje OZE Better Energy - 236 MW i wzrost energii odnawialnej
  3. Jak online złożyć wniosek o zwiększenie mocy przyłączeniowej PGE?
  4. Zasada działania fotowoltaiki i paneli fotowoltaicznych - jak to działa?
  5. Instalacja jednofazowa i trójfazowa - jak działają i jak je wykonać?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Gabriela Sawicka
Gabriela Sawicka

Jako pasjonatka ekologii i życia na wsi, moje artykuły koncentrują się na tematach związanych z odnawialnymi źródłami energii, budownictwem i ekologicznym stylem życia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły