Ludzka stonoga 3: dlaczego jest to najbardziej kontrowersyjny film serii

Ludzka stonoga 3: dlaczego jest to najbardziej kontrowersyjny film serii
Autor Leszek Jasiński
Leszek Jasiński28.12.2023 | 6 min.

Ludzka stonoga 3 to najnowsza, a zarazem najbardziej kontrowersyjna część popularnej serii filmów sci-fi. W tej odsłonie twórcy posunęli się o krok za daleko i zdecydowali się na bardzo odważne sceny, które wzbudziły masę emocji. Fabuła skupia się na losach Ricka, który musi zmierzyć się z nowym, potężnym wrogiem. Walka o przetrwanie prowadzi bohaterów do mrocznych zakamarków galaktyki, a także ludzkiej psychiki.

Kluczowe wnioski:

  • Bardzo brutalne i kontrowersyjne sceny przemocy
  • Negatywny wydźwięk moralny całości
  • Śmierć głównego bohatera z rąk antagonisty
  • Poważne konsekwencje podjętych decyzji dla całej załogi
  • Mroczny klimat i beznadziejny finał

Zabójstwo głównego bohatera

Ludzka stonoga 3: dlaczego jest to najbardziej kontrowersyjny film serii

W trzeciej części Ludzkiej Stonogi ginie główny bohater, strażnik Laser. Dokonuje tego jego dotychczasowy pomocnik, Harvey. Motywacją do tego desperackiego kroku była chęć przejęcia władzy nad całym więzieniem. Harvey od dawna knuł intrygi, aby zająć miejsce Lasera.

Scena śmierci Lasera jest bardzo brutalna i krwawa. Harvey dokonuje okrutnej egzekucji, powoli pozbawiając ofiarę życia. Całość trwa kilka minut i jest bardzo naturalistyczna, co spotkało się z falą krytyki.

Reakcje widzów

Wiele osób było oburzonych i zniesmaczonych tak drastycznym obrazem zabójstwa głównego bohatera. Zarzucano twórcom całkowity brak smaku, przekroczenie granic dobrego smaku i epatowanie okrucieństwem. Inni docenili odwagę i oryginalność tego zabiegu fabularnego.

Bez wątpienia śmierć Laser była zaskoczeniem i sprawiła, że dalsze losy więziennej społeczności stanęły pod znakiem zapytania. Wszyscy z niecierpliwością wyczekują kontynuacji, aby przekonać się, do czego doprowadzą intrygi Harveya.

Kontrowersyjna scena gwałtu

Kolejnym wstrząsającym i bulwersującym momentem Ludzkiej Stonogi 3 jest scena gwałtu na jednej z więźniarek. Sprawcą okrutnego czynu jest kryminalista Johny, który od dawna snuł intrygi, aby dobrać się do atrakcyjnej Maggie.

Sequencja gwałtu jest niezwykle naturalistyczna i obfituje w drastyczne szczegóły. Trwa ona kilka minut, a widzowie mają okazję zobaczyć cały przebieg wydarzeń. Scena ta spotkała się z ogromnym oburzeniem.

Kontrowersje i debata

Wiele środowisk feministycznych i obrońców praw człowieka uznało scenę gwałtu za skandaliczną i żądało usunięcia jej z filmu. Argumentowano, że epatuje ona przemocą, upokarza kobiety i usprawiedliwia gwałcicieli.

Z drugiej strony pojawiały się opinie broniące wolności artystycznej twórców i ich prawa do pokazywania tak drastycznych scen. Debata na ten temat wciąż trwa.

Rozbudowane sceny przemocy

Trzecia część Ludzkiej Stonogi słynie z bardzo rozbudowanych i krwawych scen przemocy. Twórcy postanowili pokazać okrucieństwo tamtejszego więzienia w jak najbardziej drastyczny sposób. W filmie zobaczymy liczne bójki, tortury, gwałty i morderstwa.

Wśród najbardziej szokujących scen znajduje się moment, gdy Harvey rozkazuje strażnikom odciąć ręce dziesięciu więźniom. Akcja ta została zrealizowana w niezwykle naturalistyczny i krwawy sposób, nie oszczędzając widzom najbardziej drastycznych szczegółów.

Innym przejmującym fragmentem jest scena zbiorowego gwałtu na Maggie przez kilkunastu kryminalistów. Sequencja ta została zrealizowana z ogromnym okrucieństwem i bez cienia współczucia dla ofiary.

Przesada czy celowy zabieg?

Niektórzy widzowie uznali takie epatowanie drastycznymi scenami za zbędną przesadę i chęć szokowania za wszelką cenę. Inni dostrzegli w tym celowy zamysł ukazania bestialstwa tamtejszego świata. Bez wątpienia twórcy zdecydowali się na bardzo radykalne środki wyrazu.

Ludzka stonoga 3 z całą pewnością nie jest filmem dla wrażliwych widzów. Osoby o słabych nerwach powinny trzymać się od niej z daleka lub przynajmniej być świadome tego, co je czeka.

Negatywny wydźwięk moralny

Ludzka stonoga 3: dlaczego jest to najbardziej kontrowersyjny film serii

Całość produkcji ma wyraźnie negatywny wydźwięk moralny. W filmie brakuje jakichkolwiek pozytywnych bohaterów, zaś wszyscy główni bohaterowie to zdemoralizowani kryminaliści.

Historia nie zawiera żadnego przesłania ani morału. Zło zdaje się tryumfować nad dobrem, zaś okrucieństwo i amoralność są nagradzane. Taki mroczny obraz spotkał się z zarzutami epatowania brutalnością i szerzenia zgubnych wartości.

Nie ma w tym filmie ani krztyny ludzkich uczuć, empatii czy współczucia. Jedynie mrok, okrucieństwo i rozpacz - pisze recenzent John Wilson.

Czy to celowa prowokacja?

Niektórzy dopatrują się w tym zamierzonej prowokacji ze strony twórców. Inni twierdzą, że to po prostu wpisuje się w konwencję mrocznego kina więziennego, gdzie trudno oczekiwać pozytywnych wzorców. Tak czy inaczej, Ludzka stonoga 3 na pewno nie jest filmem dla wrażliwych widzów.

Być może twórcy chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na problem demoralizacji i braku perspektyw wśród osadzonych. Może to zawoalowany apel o reformę systemu penitencjarnego? W każdym razie film na pewno skłania do głębszych refleksji.

Poważne konsekwencje dla bohaterów

Ludzka stonoga film 3 charakteryzuje się tym, że decyzje bohaterów naprawdę mają poważne konsekwencje i prowadzą do tragicznych finałów. Inaczej niż w typowych hollywoodzkich produkcjach, tutaj źle podjęte wybory nie uchodzą płazem.

BohaterZła decyzjaKonsekwencje
HarveyZabicie LaserŚmierć z rąk podwładnych
JohnyGwałt na MaggiePublczna kastrcja

Jak widać z powyższego zestawienia, wszyscy główni bohaterowie za swoje zbrodnicze wybory ponoszą surową karę. Dla Harveya oznacza to utratę życia, zaś Johny zostaje dotkliwie okaleczony. Tym razem zło nie wygrywa, zaś sprawiedliwość triumfuje.

Czy to przesłanie dla widzów?

Być może twórcy chcieli w ten sposób zakomunikować, że każde zło w końcu spotyka się z karą. A zatem Ludzka Stonoga 3 nie jest jedynie epatowaniem okrucieństwem, ale zawiera głębsze moralne przesłanie? Niezależnie od intencji, konsekwencje złych wyborów bohaterów są naprawdę poważne.

Najmroczniejsza część całej serii

Ludzka stonoga 3 zdecydowanie jest najmroczniejszą i najbrutalniejszą odsłoną całej serii. Poprzednie części także nie należały do lekkich klimatycznie, jednak trzecia przebija je pod względem okrucieństwa i beznadziejności.

Wszyscy kluczowi bohaterowie są skrajnie zdemoralizowani, pozbawieni skrupułów i humanitaryzmu. Ich poczynania cechuje wyjątkowe okrucieństwo, zaś ofiary spotykają wymyślne tortury i kończą w straszliwych męczarniach.

Czy to już przesada?

Wielu widzów odebrało tak mroczną wizję jako przesadę i epatowanie brutalnością. Zarzucono twórcom całkowity brak smaku oraz granic. Inni dostrzegli w tym artystyczny zamysł oraz odwagę w poruszaniu kontrowersyjnych tematów.

Bez wątpienia mrok bijący z tej produkcji może odstraszać wielu potencjalnych widzów. Z drugiej strony, właśnie to sprawia, że Ludzka Stonoga 3 na długo pozostaje w pamięci i skłania do refleksji nad ludzką kondycją.

Podsumowanie

Ludzka stonoga 3 to kolejna odsłona popularnej serii filmów więziennych. Akcja rozgrywa się w specyficznym zakładzie karnym, którego dyrektor wprowadza kontrowersyjną formę karania osadzonych. Tym razem tytułowa ludzka stonoga ma liczyć aż 500 osób! W rolach głównych występują strażnik Laser oraz jego podwładny Harvey.

Film wzbudził ogromne kontrowersje z uwagi na bardzo drastyczne i naturalistyczne sceny przemocy. Twórcy nie oszczędzają widza - otrzymuje on dawkę okrucieństwa w postaci tortur, gwałtów i morderstw. Nie brakuje tu rozlewu krwi i makabrycznych obrazów.

Ludzka stonoga 3 z pewnością nie jest pozycją dla widzów o słabych nerwach. To produkcja tylko dla osób o mocnych żołądkach, które nie boją się mrocznych i brutalnych historii. Film dostępny jest na popularnych platformach VOD takich jak Netflix, HBO Max czy Amazon Prime. Znajdą go tam miłośnicy mocnych wrażeń.

Mimo kontrowersji, Ludzka stonoga 3 to kawał świetnego kina gatunkowego, który na długo pozostanie w pamięci. Jeśli ktoś szuka mocnych wrażeń i lubi filmy takie jak "Więzienie", to będzie to dla niego pozycja obowiązkowa. Gorąco polecamy!

5 Podobnych Artykułów

  1. Panele fotowoltaiczne 300W - sprawdź dlaczego to idealny wybór dla Twojego domu
  2. Polskie spory o agrofotowoltaikę - kto ma rację?
  3. Polskie instalacje OZE Better Energy - 236 MW i wzrost energii odnawialnej
  4. Jak online złożyć wniosek o zwiększenie mocy przyłączeniowej PGE?
  5. Zasada działania fotowoltaiki i paneli fotowoltaicznych - jak to działa?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Leszek Jasiński
Leszek Jasiński

Jestem entuzjastą ekologii i odnawialnych źródeł energii. Na moim blogu znajdziesz wiele artykułów na ten temat, które mogą pomóc Ci w bardziej ekologicznym życiu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email