Gigant na rynku OZE planuje rozwój projektów magazynowych w Polsce

Gigant na rynku OZE planuje rozwój projektów magazynowych w Polsce
Autor Leszek Jasiński
Leszek Jasiński17.02.2024 | 5 min.

Statkraft, największy producent energii odnawialnej w Europie, planuje zdywersyfikować swoje inwestycje w Polsce o projekty magazynowe. Firma już teraz posiada w naszym kraju portfel projektów o mocy 500 MW, a w planach ma jego podwojenie w ciągu kilku lat. Magazyny energii mają wspomóc stabilność sieci elektroenergetycznej oraz ułatwić integrację OZE. Statkraft liczy także na nowe możliwości biznesowe dzięki magazynom - m.in. poprzez świadczenie usług systemowych czy handel energią.

Statkraft planuje moc OZE 500 MW w Polsce

Statkraft, największy producent energii odnawialnej w Europie, ma ambitne plany rozwoju mocy OZE w Polsce. Firma już teraz posiada w naszym kraju portfel projektów na wczesnym etapie o łącznej mocy 500 MW. Jak zapowiada Michał Smyk, Country Manager Poland w Statkraft, jest to cel wyznaczony na 2022 rok i został już osiągnięty.

W planach Statkraft jest jednak dalszy, dynamiczny rozwój. Firma chce bowiem podwoić posiadany portfel projektów solarno-magazynowych w Polsce w skali roku. Oznacza to, że w najbliższych latach Statkraft ubiegać się będzie o pozwolenia na realizację inwestycji o mocy 1 GW rocznie. W efekcie do 2030 roku w portfolio norweskiego giganta znaleźć się mają projekty o łącznej mocy aż 1 GW.

Wyzwania na drodze do celu

Droga do realizacji tych ambitnych planów nie będzie jednak łatwa. Podobnie jak inne podmioty z sektora OZE, Statkraft boryka się z problemami infrastrukturalnymi polskiego systemu elektroenergetycznego. Trudności sprawia zarówno uzyskiwanie warunków przyłączenia dla farm fotowoltaicznych i magazynów energii, jak i skomplikowane procedury administracyjne. Firma liczy jednak, że nastąpią zmiany legislacyjne, które ułatwią realizację projektów OZE w Polsce.

Rozwój farm fotowoltaicznych i magazynów energii

Aby osiągnąć założone cele biznesowe, Statkraft koncentruje się na rozwoju farm fotowoltaicznych w połączeniu z magazynami energii. Jest to spójne z globalną strategią firmy, zakładającą łączenie różnych technologii OZE i magazynowych. Pozwala to efektywniej wykorzystać posiadaną infrastrukturę energetyczną.

Statkraft już zabezpieczył część gruntów w Polsce pod planowane inwestycje solarno-magazynowe. Jeszcze w 2022 roku firma zamierza starać się o pierwsze pozwolenia dla tych projektów. W dalszej perspektywie, portfolio odnawialnych aktywów Statkraft w Polsce ma zostać uzupełnione także o farmy wiatrowe.

Magazyny energii kluczowe dla OZE

Budowa magazynów energii jest kluczowa z perspektywy rozwoju OZE i dekarbonizacji sektora elektroenergetycznego. Umożliwiają one efektywniejsze wykorzystanie zielonej energii poprzez jej przechowywanie. Magazyny stabilizują ponadto pracę sieci przesyłowych i zwiększają ich niezawodność, co ma szczególne znaczenie przy dużym udziale niestabilnych źródeł odnawialnych.

Czytaj więcej: Chińczycy kupili projekty magazynów energii w polsce: nowa inwestycja na rynku polskim

Magazyny wspierają stabilność sieci energetycznej

Zdaniem Statkraft, rozwój projektów magazynowych jest konieczny dla zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej przy rosnącym udziale niestabilnych OZE. Udowodniły to wydarzenia z 2019 roku w Wielkiej Brytanii, gdy awaria systemu elektroenergetycznego spowodowała gwałtowny spadek częstotliwości w sieci przesyłowej.

Tamtejsze magazyny zatrzymały spadek częstotliwość przesyłu i w zaledwie kilka minut podniosły go z poziomów krytycznych. W ten sposób praca elektrowni nie została przerwana, podobnie jak dostawy do odbiorców.

Incydent pokazał, że magazyny energii potrafią błyskawicznie zareagować na zakłócenia w sieci elektroenergetycznej. Dzięki nim można zachować ciągłość dostaw prądu do odbiorców oraz chronić urządzenia wytwórcze przed uszkodzeniem.

Możliwości biznesowe magazynów w Polsce

Gigant na rynku OZE planuje rozwój projektów magazynowych w Polsce

Według Statkraft, rozwój magazynów energii to nie tylko korzyści systemowe, ale także nowe możliwości biznesowe. W Polsce firma widzi przede wszystkim potencjał w obszarze świadczenia usług systemowych, rynku mocy oraz arbitrażu cenowego na rynku energii.

Opłacalność poszczególnych modeli wykorzystania magazynów zależy jednak od specyfiki projektu i warunków lokalnych. Statkraft podkreśla, że inwestowanie w energetykę magazynową może przynieść dywersyfikację i stabilizację przychodów.

Rodzaj przychodów Możliwości zastosowania
Usługi systemowe Regulacja napięcia i częstotliwości w sieci
Rynek mocy Udział w rynku mocy jako podmiot redukcji zapotrzebowania
Arbitraż cenowy Wykorzystanie różnic cen energii w cyklu dobowym

Współpraca z dużymi odbiorcami poprzez linie bezpośrednie

Ciekawą opcją biznesową dla Statkraft są również tzw. linie bezpośrednie. Są to dedykowane linie energetyczne łączące wytwórcę z dużym odbiorcą końcowym. Rozwiązanie to otwiera możliwość budowania relacji z kluczowymi klientami, jednak jego potencjał wymaga jeszcze głębszej analizy ze strony Statkraft.

Szanse i wyzwania

Wprowadzenie linii bezpośrednich to nowość na polskim rynku energetycznym. Z jednej strony mechanizm ten może przyczynić się do powstawania długoterminowych kontraktów PPA i rozwoju OZE. Z drugiej strony konieczne będzie doprecyzowanie przepisów, aby wyeliminować pole do nadużyć i zapewnić uczciwą konkurencję.

Perspektywy rozwoju magazynów w Europie

Polska nie jest osamotniona w trendzie rozwoju magazynów energii. Statkraft prowadzi projekty z zakresu energetyki magazynowej również w innych krajach Europy - zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, Irlandii i we Włoszech. Sprzyjają temu regulacje w tych państwach, promujące akumulację energii.

Wraz ze wzrostem popularności pojazdów elektrycznych i rozwojem technologii, należy spodziewać się dalszego wzrostu rynku magazynów energii w całej Europie. Kluczowe znaczenie odgrywać tu będą systemy wsparcia na poziomie poszczególnych państw. W tym kontekście wiele jeszcze pozostaje do zrobienia w Polsce.

Podsumowanie

Statkraft, lider energetyki odnawialnej w Europie, intensywnie rozwija projekty fotowoltaiczne i magazynów energii w Polsce. Posiadany portfel inwestycyjny ma osiągnąć 1 GW mocy do 2030 roku. Rozwój magazynów energii przyniesie korzyści dla stabilności sieci elektroenergetycznej, a także otworzy nowe możliwości biznesowe w obszarze usług systemowych i handlu energią. Trend ten będzie kontynuowany w całej Europie.

Podsumowując, inwestycje Statkraft w OZE i magazyny energii umocnią pozycję Polski jako lidera transformacji energetycznej w regionie. Projekty te przyczynią się do realizacji celów klimatycznych i zwiększą bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej w kraju.

5 Podobnych Artykułów

  1. Panele fotowoltaiczne 300W - sprawdź dlaczego to idealny wybór dla Twojego domu
  2. Polskie spory o agrofotowoltaikę - kto ma rację?
  3. Nowość: kompletny zestaw do fotowoltaiki balkonowej dla Włochów
  4. Jak online złożyć wniosek o zwiększenie mocy przyłączeniowej PGE?
  5. Zasada działania fotowoltaiki i paneli fotowoltaicznych - jak to działa?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Leszek Jasiński
Leszek Jasiński

Jestem entuzjastą ekologii i odnawialnych źródeł energii. Na moim blogu znajdziesz wiele artykułów na ten temat, które mogą pomóc Ci w bardziej ekologicznym życiu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły