Fotowoltaika i dofinansowanie Czyste Powietrze - jak to połączyć?

 Fotowoltaika i dofinansowanie Czyste Powietrze - jak to połączyć?
Autor Olaf Kaźmierczak
Olaf Kaźmierczak15.09.2023 | 4 min.

Coraz więcej osób decyduje się na instalację paneli fotowoltaicznych w swoich domach. Jednocześnie wielu z nich korzysta z programu Czyste Powietrze, aby wymienić piec lub ocieplić budynek. Czy da się połączyć te dwa rodzaje dofinansowania? Okazuje się, że tak - można uzyskać dotację zarówno na panele fotowoltaiczne, jak i na inwestycje związane z Czystym Powietrzem. Poznajmy zatem szczegóły.

Jak połączyć fotowoltaikę z programem Czyste Powietrze?

Aby otrzymać podwójne dofinansowanie - na fotowoltaikę i inwestycje z programu Czyste Powietrze - należy złożyć dwa oddzielne wnioski. Pierwszy dotyczy dotacji na montaż paneli PV w ramach programu "Mój Prąd" (maksymalnie 5000 zł). Drugi wniosek składamy w programie Czyste Powietrze i możemy ubiegać się w nim o dofinansowanie m.in. na wymianę pieca (do 30 tys. zł) oraz termomodernizację budynku (do 53 tys. zł).

Kto może łączyć dofinansowania z Czystego Powietrza i na fotowoltaikę?

O podwójną dotację mogą się ubiegać osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w takim budynku lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą. Dodatkowym warunkiem jest to, aby budynek był oddany do użytkowania.

Ile wynosi dofinansowanie na fotowoltaikę z programu Czyste Powietrze?

Program Czyste Powietrze sam w sobie nie przewiduje bezpośredniej dotacji na montaż instalacji fotowoltaicznej. Jednak możliwe jest uzyskanie dodatkowego dofinansowania na fotowoltaikę w ramach programu "Mój Prąd" (do 5 tys. zł). Nie ma tu znaczenia, czy wniosek w programie Czyste Powietrze złożymy przed, czy po staraniu się o dotację na panele PV.

Jakie korzyści daje połączenie dotacji na fotowoltaikę i Czyste Powietrze?

 Fotowoltaika i dofinansowanie Czyste Powietrze - jak to połączyć?

Połączenie dwóch dotacji to przede wszystkim oszczędność pieniędzy. Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze pozwala taniej wymienić piec i poprawić efektywność energetyczną budynku. Z kolei dotacja na fotowoltaikę obniża koszt montażu paneli słonecznych. Dodatkowo inwestycje te zwiększają komfort i wartość domu.

Jakie kryteria trzeba spełnić, aby połączyć dotacje?

Aby otrzymać podwójne dofinansowanie, trzeba spełnić kryteria każdego z programów osobno. W przypadku "Czystego Powietrza" jest to m.in. wymiana nieekologicznego pieca i ocieplenie budynku. Natomiast w programie "Mój Prąd" obowiązkowe jest zamontowanie instalacji fotowoltaicznej i posiadanie umowy kompleksowej z dostawcą prądu.

Gdzie złożyć wniosek o połączone dofinansowanie na fotowoltaikę i Czyste Powietrze?

Wnioski należy składać osobno - do każdego programu w odpowiednim miejscu. Dotację na fotowoltaikę otrzymamy w ramach "Mojego Prądu" ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Natomiast wniosek o dofinansowanie na termomodernizację i wymianę pieca składamy online lub w gminie w ramach programu Czyste Powietrze.

Na co jeszcze można dostać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze?

Program Czyste Powietrze przewiduje dotacje nie tylko na wymianę pieca i docieplenie budynku. Możliwe jest również dofinansowanie na:

  • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
  • montaż odnawialnych źródeł ciepła (pomp ciepła, kolektorów słonecznych),
  • mikroinstalacje fotowoltaiczne (tylko w wersji programu Czyste Powietrze Plus),
  • podłączenie do sieci ciepłowniczej.

Jakich formalności należy dopełnić, aby otrzymać podwójną dotację?

Aby otrzymać dotację na fotowoltaikę i z programu Czyste Powietrze, trzeba złożyć dwa oddzielne wnioski wraz z wymaganymi załącznikami, a następnie rozliczyć oba dofinansowania. Szczegóły i dokumenty potrzebne do dotacji są określone w regulaminach i na stronach internetowych obu programów.

Podsumowanie

Łączenie dotacji z programu Czyste Powietrze i na fotowoltaikę to dobry sposób na zmniejszenie kosztów inwestycji w ekologię i poprawę efektywności energetycznej domu. Aby otrzymać podwójne dofinansowanie, należy złożyć oddzielne wnioski w ramach dwóch programów. Dotacje te nie wykluczają się wzajemnie i stanowią szansę na kompleksową modernizację budynku.

Najczęściej zadawane pytania

Tak, te dwa rodzaje dotacji można ze sobą łączyć. Należy złożyć osobne wnioski w ramach każdego z programów.

Nie ma znaczenia kolejność inwestycji. Wnioski o dotacje można składać niezależnie od siebie.

Z programu Czyste Powietrze można uzyskać dotację do 30 tys. zł na wymianę pieca i do 53 tys. zł na termomodernizację. Z Mój Prąd przysługuje 5000 zł na fotowoltaikę.

Tak, każde dofinansowanie wymaga osobnego rozliczenia na podstawie właściwych dokumentów.

Należy przygotować m.in. dane osobowe, dokumenty potwierdzające prawo do dysponowania nieruchomością i zaświadczenie o wysokości dochodów.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Panele fotowoltaiczne 300W - sprawdź dlaczego to idealny wybór dla Twojego domu
  2. Niezwykła decyzja Holandii w sprawie net-meteringu. Czy to koniec taniego prądu z fotowoltaiki?
  3. Polskie instalacje OZE Better Energy - 236 MW i wzrost energii odnawialnej
  4. Jak online złożyć wniosek o zwiększenie mocy przyłączeniowej PGE?
  5. Zasada działania fotowoltaiki i paneli fotowoltaicznych - jak to działa?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Olaf Kaźmierczak
Olaf Kaźmierczak

Ekologia i życie na wsi to moje ulubione tematy. Na blogu znajdziesz wiele artykułów na ten temat, a także porady dotyczące odnawialnych źródeł energii i budownictwa.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły