Hiszpański koncern energetyczny Iberdrola powraca na polski rynek odnawialnych źródeł energii po dekadzie nieobecności. Firma planuje zbudować w Polsce instalacje o łącznej mocy około 2 GW, wykorzystując zarówno projekty na lądzie, jak i na morzu. W artykule przedstawiciel Iberdroli opowiada o już zrealizowanych inwestycjach, modelach sprzedaży wytworzonej energii oraz planach rozwoju w obszarze magazynów energii i hybrydyzacji źródeł.
Potencjał firmy Iberdrola
Hiszpański koncern energetyczny Iberdrola jest jednym z największych inwestorów na globalnym rynku energetyki odnawialnej. Firma jest obecna w wielu krajach i posiada rozbudowany portfel projektów z zakresu energii wiatrowej, słonecznej oraz magazynów energii.
W Polsce Iberdrola była aktywna już ponad dekadę temu, jednak z powodu niekorzystnych warunków rynkowych wycofała się z inwestycji. Teraz, widząc potencjał związany z transformacją energetyczną, hiszpański potentat powraca na polski rynek OZE.
Doświadczenie w realizacji projektów energetycznych
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu Iberdrola posiada rozbudowaną wiedzę w zakresie realizacji projektów z obszaru odnawialnych źródeł energii. Firma ma dostęp do nowoczesnych technologii, możliwości finansowania inwestycji oraz wykwalifikowanej kadry.
Te atuty pozwalają koncernowi skutecznie konkurować na kolejnych rynkach i z powodzeniem wdrażać projekty energetyczne. know-how Iberdroli może pomóc w przyspieszeniu transformacji energetycznej w Polsce.
Portfel projektów OZE w Polsce
Oprócz bogatego doświadczenia, Iberdrola przynosi ze sobą konkretne plany inwestycyjne dla Polski. Firma zbudowała już portfel pięciu lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 200 MW.
Zlokalizowane są one w czterech województwach: opolskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim i mazowieckim. Są to elektrownie Zopowy, Podlasek, Wólka Dobryńska, Korytnica I i Korytnica II.
Projekty objęte kontraktami PPA
Wszystkie dotychczasowe inwestycje Iberdroli w Polsce są objęte kontraktami na zakup energii (PPA). Dzięki temu firma dywersyfikuje ryzyko i zapewnia stabilność przychodów z posiadanych aktywów.
Umowy PPA zostały podpisane m.in. z operatorami T-Mobile i Statkraft. Coraz więcej podmiotów jest zainteresowanych pozyskaniem zielonej energii bezpośrednio od jej producentów.
Plany inwestycyjne Iberdroli
Choć Iberdrola posiada już w Polsce farmy wiatrowe o znacznej mocy, to planuje dalszy dynamiczny rozwój. Firma deklaruje, że w najbliższych latach zamierza wybudować nowe instalacje OZE o mocy sięgającej 2 GW.
W planach są projekty zarówno na lądzie, jak i na morzu. Oprócz farm wiatrowych i fotowoltaicznych, w obszarze zainteresowań znajdują się także magazyny energii.
Przeszkody w rozwoju OZE
Największą barierą hamującą inwestycje są problemy z uzyskaniem warunków przyłączenia dla projektów OZE. Ten problem dotyka wszystkich podmiotów w branży, dlatego potrzebne są zmiany systemowe.
Udrożnienie „wąskich gardeł” w przyłączaniu nowych mocy OZE z pewnością pomogłoby przyspieszyć transformację energetyczną w Polsce.
Model sprzedaży energii z OZE
Iberdrola stawia na dywersyfikację przychodów z posiadanych aktywów OZE, aby zminimalizować ryzyko. Stąd firma rozważa różne modele sprzedaży wytworzonej energii.
Oprócz kontraktów PPA, w grę wchodzi także udział w aukcjach OZE. Cena energetyczna uzyskana w aukcji jest dodatkowo indeksowana, co stanowi zabezpieczenie przed inflacją.
Model sprzedaży | Zalety |
Kontrakty PPA | Dywersyfikacja ryzyka, stabilność przychodów |
Aukcje OZE | Zabezpieczenie przed inflacją (indeksacja) |
Rozwój energetyki w oparciu o PPA
W ostatnich latach obserwuje się wyraźny wzrost zainteresowania umowami na zakup energii (PPA) w Polsce. Coraz więcej firm chce pozyskać zieloną energię bezpośrednio od jej producentów.
Z jednej strony są to producenci, którzy muszą zadeklarować swoim odbiorcom neutralność klimatyczną. Z drugiej operatorzy chcący obniżyć koszty zakupu prądu.
Według prognoz, wykorzystanie kontraktów PPA w Polsce będzie znacząco rosło, co przełoży się na przyśpieszenie rozwoju projektów OZE.
Dla wielu firm PPA mogą być optymalnym modelem na zakup zielonej energii koniecznej do dekarbonizacji produkcji oraz spełnienia oczekiwań klientów.
Magazyny energii pozwalają na buforowanie nadwyżek i oddawanie energii do sieci w okresach niskiej produkcji z wiatru czy słońca. Dlatego z pewnością technologia ta zyska na znaczeniu.
Niestety na razie w Polsce brakuje regulacji dotyczących magazynów. Wiele będzie zależało od kształtu przyszłych przepisów prawnych - zarówno pod względem technicznym, jak i ekonomicznym.
Wykorzystanie koncepcji cable pooling
Iberdrola planuje również hybrydyzację posiadanych aktywów OZE w Polsce w oparciu o koncepcję cable poolingu. Polega ona na połączeniu np. farmy wiatrowej z farmą fotowoltaiczną i wykorzystaniu wspólnej infrastruktury przyłączeniowej.
Dzięki współdzieleniu elementów przesyłowych, koszty inwestycji są niższe niż w przypadku budowy osobnych, niezależnych instalacji. Cable pooling to także mniejsza ingerencja w środowisko.
Pierwsza tego typu inwestycja w Hiszpanii
Iberdrola niedawno uruchomiła w Hiszpanii pierwszą hybrydową farmę łączącą elektrownie wiatrowe o mocy 69 MW z instalacją fotowoltaiczną 74 MW. Taka koncepcja multi-technology pozwala zmaksymalizować produkcję energii.
Podobne plany w zakresie cable poolingu Iberdrola ma również dla Polski. Wdrożenie tej technologii może pomóc w optymalizacji pracy i rentowności odnawialnych źródeł energii.
Linia bezpośrednia dla firm
Nowością na polskim rynku OZE jest możliwość podłączenia instalacji do odbiorcy końcowego bezpośrednią linią kablową, omijającą publiczną sieć dystrybucyjną (tzw. linia bezpośrednia).
To bardzo interesujące rozwiązanie przede wszystkim dla przedsiębiorstw produkcyjnych potrzebujących dużej ilości taniej, zielonej energii do zasilenia fabryk i hal produkcyjnych.
Linia bezpośrednia umożliwia im dekarbonizację produkcji przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych i organizacyjnych.
Biorąc pod uwagę konieczność transformacji wielu gałęzi gospodarki, wykorzystanie tego rozwiązania znacząco wzrośnie. Przełoży się to także na przyśpieszenie rozwoju projektów OZE w Polsce.
Podsumowanie
Hiszpański koncern Iberdrola, będący potentatem na globalnym rynku OZE, ponownie inwestuje w Polsce po kilkuletniej przerwie. Firma buduje już farmy wiatrowe, a w planach są kolejne projekty o łącznej mocy 2 GW.
Inwestycje te przyczynią się do przyspieszenia transformacji energetycznej w Polsce. Iberdrola nie tylko zamierza budować nowe moce wytwórcze, ale także rozwijać technologie magazynowania energii oraz łączenia różnych źródeł OZE.