Chińczycy kupili projekty magazynów energii w polsce: nowa inwestycja na rynku polskim

Chińczycy kupili projekty magazynów energii w polsce: nowa inwestycja na rynku polskim
Autor Gabriela Sawicka
Gabriela Sawicka25 stycznia 2024 | 4 min

Chiński deweloper odnawialnych źródeł energii Jinko Power przejął dwa projekty magazynów energii rozwijane w Polsce. Obie inwestycje zabezpieczyły przychody na rynku mocy. Chińska firma zamierza kontynuować działalność w Polsce i dalej inwestować w rozwój infrastruktury energetycznej, zwłaszcza w magazyny energii elektrycznej. Wsparcia prawnego w transakcji przejęcia udzieliła kancelaria Bird & Bird.

Chiński deweloper przejął projekty magazynów energii w Polsce

Wywodząca się z Chin firma Jinko Power Energy ogłosiła przejęcie dwóch projektów bateryjnych magazynów energii, które były dotychczas rozwijane w Polsce. Obie inwestycje mają już zabezpieczone kontrakty w ramach rynku mocy na rok dostaw 2028.

Planowana moc pierwszego z przejętych magazynów to 5,3 MW, a jego nominalna pojemność ma wynieść 21,2 MWh. Drugi magazyn będzie miał parametry na poziomie 6 MW mocy i 24 MWh pojemności.

Dotychczasowy rozwój projektów

Oba projekty były dotąd przygotowywane przez polską firmę. Na podstawie podpisanych umów z developerem będzie on kontynuował prace nad rozwojem magazynów aż do uzyskania przez nie statusu "gotowe do budowy".

Inwestor na razie utrzymuje w tajemnicy dokładną lokalizację inwestycji oraz planowany harmonogram prac. Nie ujawniono również informacji na temat planowanych źródeł przychodów z magazynów poza rynkiem mocy.

Nowe plany inwestycyjne Jinko Power w Polsce

Sylwia Bojar z Jinko Power ocenia, że sukces transakcji oraz wygrana projektów w aukcji mocy otwierają nowe możliwości rozwoju dla chińskiej firmy na polskim rynku energetycznym. Firma zamierza kontynuować działalność w naszym kraju.

Jinko Power deklaruje dalsze inwestycje w rozwój infrastruktury energetycznej, ze szczególnym naciskiem na magazyny energii elektrycznej. Planuje też rozwój kolejnych projektów z tego zakresu.

Wsparcie transakcji przez kancelarię Bird & Bird

W procesie nabycia polskiej spółki celowej i jej projektów magazynowych chińskiemu inwestorowi szerokie wsparcie zapewniła kancelaria Bird & Bird. Obejmowało ono m.in. badanie due dilligence, doradztwo transakcyjne oraz przygotowanie i negocjację umów.

Prawnicy Bird & Bird wspomogli Jinko Power również przy udziale w ostatniej aukcji głównej rynku mocy, która przyniosła zwycięstwo projektom magazynowym chińskiego dewelopera.

Czytaj więcej: Turbiny wiatrowe pionowe i poziome 10kW - sprawdź ceny i opinie

Globalne doświadczenie Jinko Power

Jinko Power to doświadczony chiński deweloper projektów z zakresu odnawialnych źródeł energii, działający od 2011 roku. Firma ma na koncie realizację farmy fotowoltaicznych w Chinach o łącznej mocy przekraczającej 4 GW.

Poza Chinami Jinko Power zrealizował i buduje obecnie elektrownie słoneczne o mocy ponad 4,2 GW, koncentrując się głównie na rynkach Bliskiego Wschodu.

W 2022 roku chińska spółka rozszerzyła działalność także na rynek instalacji fotowoltaicznych dla klientów indywidualnych, uruchamiając sprzedaż paneli PV pod marką Jinko Family.

Rozwój magazynów energii i OZE przez Jinko Power

Chińczycy kupili projekty magazynów energii w polsce: nowa inwestycja na rynku polskim

Działalność chińskiego dewelopera nie ogranicza się tylko do projektów fotowoltaicznych. Firma inwestuje również w bateryjne magazyny energii, projekty "zielonego" wodoru oraz obrót energią na hurtowym rynku.

Magazyny energii minimum 2 projekty w Polsce
Fotowoltaika ponad 8 GW zainstalowanej mocy
"Zielony" wodór produkcja z OZE
Wirtualna elektrownia obrót hurtowy energią

Jak wynika z deklaracji po przejęciu projektów w Polsce, rozwój magazynów energii elektrycznej ma być jednym z priorytetów inwestycyjnych Jinko Power w naszym kraju w najbliższej przyszłości.

Podsumowanie

W artykule omówiono przejęcie przez chińską firmę Jinko Power dwóch projektów budowy magazynów energii elektrycznej w Polsce. Inwestycje te mają już zabezpieczone kontrakty w ramach rynku mocy, dzięki czemu ich rentowność wydaje się zapewniona.

Jinko Power to doświadczony gracz na rynku OZE, zrealizował dotąd projekty fotowoltaiki o mocy 8 GW. Poza magazynami energii inwestuje też m.in. w zielony wodór i obrót energią. Przejęcie w naszym kraju otwiera nowy rozdział ekspansji firmy.

Artykuł przybliża parametry obu magazynów energii, które trafiły w ręce chińskiego inwestora oraz opisuje dalsze plany rozwoju tego typu projektów. Jinko Power może liczyć w Polsce na wsparcie prawne ze strony kancelarii Bird & Bird.

Podkreślono, że magazyny energii elektrycznej mają obecnie duże szanse na dynamiczny rozwój dzięki udziałowi w rynku mocy oraz planowanym usługom systemowym. Inwestycje tego typu mogą okazać się bardzo dochodowe.

5 Podobnych Artykułów

  1. Panele fotowoltaiczne 300W - sprawdź dlaczego to idealny wybór dla Twojego domu
  2. Folia kubełkowa 0.5 vs 1.5: Kluczowe różnice i porady
  3. Polskie spory o agrofotowoltaikę - kto ma rację?
  4. Polskie instalacje OZE Better Energy - 236 MW i wzrost energii odnawialnej
  5. Beton szczotkowany: Jak wykonać technikę i efekty końcowe?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Gabriela Sawicka
Gabriela Sawicka

Jako pasjonatka ekologii i życia na wsi, moje artykuły koncentrują się na tematach związanych z odnawialnymi źródłami energii, budownictwem i ekologicznym stylem życia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły