Dotacje dla prosumentów: Ile pieniędzy jeszcze dostępne?

Dotacje dla prosumentów: Ile pieniędzy jeszcze dostępne?
Autor Leszek Jasiński
Leszek Jasiński08.01.2024 | 5 min.

Prosumentom nadal przysługują atrakcyjne dotacje na instalacje OZE i magazyny energii w ramach programu „Mój Prąd”. Piąta edycja cieszy się dużym zainteresowaniem, ale do wykorzystania pozostają jeszcze znaczne środki. Sprawdzamy, jak rozdysponowano dotychczasowe fundusze oraz ile pieniędzy jest jeszcze do zagospodarowania w obecnej odsłonie Mojego Prądu.

Dotacje w programie Mój Prąd

Program „Mój Prąd” cieszy się niesłabnącą popularnością wśród prosumentów zainteresowanych montażem instalacji fotowoltaicznych oraz innych urządzeń do produkcji i magazynowania energii. Obecnie trwa piąta edycja tego programu dotacyjnego, która została uruchomiona w kwietniu 2022 roku.

W ramach Mojego Prądu 5.0 na wnioskodawców czeka do 950 mln zł wsparcia na zakup i montaż odnawialnych źródeł energii oraz magazynów ciepła i energii elektrycznej. Z dotychczasowych statystyk wynika, że zainteresowanie programem jest bardzo duże, ale wciąż pozostało sporo środków do wykorzystania.

Najpopularniejsze instalacje fotowoltaiczne

Zdecydowana większość wniosków w Moim Prądzie 5.0 dotyczy dotacji na montaż paneli fotowoltaicznych. Według danych na 16 października 2022 r. złożono już ponad 64 tys. takich aplikacji o łącznej wartości przeszło 386 mln zł.

Na drugim miejscu pod względem popularności są pompy ciepła ( ponad 9 tys. wniosków), a na trzecim magazyny energii elektrycznej. Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się natomiast kolektory słoneczne.

Przyłączenie do systemu net-billing

Aby skorzystać z dotacji w Moim Prądzie 5.0, prosument musi być przyłączony do sieci dystrybucyjnej i rozliczać się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie net-billing. Możliwe jest również udokumentowanie zmiany systemu rozliczeń z opustów na net-billing.

Wnioskodawcy zostali podzieleni na 3 grupy. Pierwszą tworzą osoby, które rozliczają się w systemie net-billing i wcześniej nie korzystały z dotacji na instalację PV. Druga grupa to prosument w systemie opustów deklarujący chęć przejścia na net-billing. Trzecia obejmuje tych, którzy mają już instalację sfinansowaną z Mojego Prądu i chcą dokupić dodatkowe urządzenie.

Czytaj więcej: Instalacja PV do 150 kWp po zmianach w ustawie o OZE: zgłoszenie i zasady.

Urządzenia objęte dofinansowaniem

W ramach Mojego Prądu 5.0 można uzyskać dotacje na zakup i montaż kilku rodzajów instalacji OZE oraz systemów magazynowania energii w domach jednorodzinnych:

 • mikroinstalacje fotowoltaiczne
 • pompy ciepła
 • magazyny energii elektrycznej
 • magazyny ciepła
 • systemy zarządzania energią HEMS/EMS
 • kolektory słoneczne

W ofercie programu znajdują się zarówno typowe urządzenia, jak i nowości, które pojawiły się w Moim Prądzie 5.0. Dzięki temu prosument może kompleksowo wyposażyć dom w instalacje OZE.

Wysokość dotacji na poszczególne instalacje

Dotacje dla prosumentów: Ile pieniędzy jeszcze dostępne?

Wsparcie w Moim Prądzie nie może przekroczyć 50% kosztów kwalifikowanych danej inwestycji. Maksymalna kwota dotacji na poszczególne urządzenia wynosi:

- mikroinstalacja fotowoltaiczna 6 000 zł
- mikroinstalacja fotowoltaiczna + urządzenie dodatkowe 7 000 zł lub 3 000 zł
- magazyn ciepła 5 000 zł
- pompy ciepła od 4 400 zł do 28 500 zł
- magazyn energii elektrycznej 16 000 zł
- system zarządzania energią HEMS/EMS 3 000 zł
- kolektory słoneczne 3 500 zł

Wysokość dotacji jest zróżnicowana w zależności od rodzaju i parametrów instalacji.

Wykorzystanie środków z poprzednich edycji

NFOŚiGW prowadzi równolegle wypłaty dotacji z poprzedniej, czwartej edycji Mojego Prądu. Łączna pula środków wynosiła tam 350 mln zł.

Do 16 października 2022 r. wypłacono już 61 939 dotacji na kwotę ponad 332 mln zł, co stanowi 99,4% wartości złożonych wniosków. Zdecydowana większość w Moim Prądzie 4.0 dotyczyła instalacji fotowoltaicznych.

W poprzedniej odsłonie programu nie można było jeszcze uzyskać wsparcia na zakup pomp ciepła i kolektorów słonecznych. Te urządzenia pojawiły się w ofercie Mojego Prądu dopiero od piątej edycji.

Ile pieniędzy pozostało do rozdysponowania?

Aktualnie w Moim Prądzie 5.0 do wydania pozostało ponad 321 mln zł. Wnioski przyjmowane są do 22 grudnia 2022 r. lub do wyczerpania budżetu, który w tej edycji wynosi 950 mln zł.

Dotychczas dotacje otrzymało ok. 28,8% spośród blisko 86 tys. wnioskodawców. Zainteresowanie programem wciąż jest bardzo duże, co oznacza, że alokacja środków może zostać zwiększona, jak miało to miejsce wcześniej.

Podsumowanie

Program "Mój Prąd" od kilku lat wspiera prosumentów zainteresowanych montażem instalacji OZE oraz magazynów energii. Piąta edycja tego programu dotacyjnego cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, o czym świadczy liczba złożonych wniosków.

Zdecydowana większość aplikacji dotyczy dofinansowania na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. Drugie w kolejności pod względem popularności są pompy ciepła. Aby otrzymać dotację, prosument musi być rozliczać się w systemie net-billing.

Maksymalna kwota dotacji jest zróżnicowana w zależności od rodzaju instalacji i sięga od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. W Moim Prądzie 5.0 do rozdysponowania pozostało jeszcze ponad 300 mln zł. Nabór wniosków potrwa do grudnia 2022 r. lub do wyczerpania budżetu.

Można więc podsumować, że aktualna edycja programu wciąż oferuje atrakcyjne wsparcie dla prosumentów zainteresowanych inwestycjami w odnawialne źródła energii. Warto skorzystać z okazji i złożyć wniosek, póki jeszcze są dostępne środki.

5 Podobnych Artykułów

 1. Panele fotowoltaiczne 300W - sprawdź dlaczego to idealny wybór dla Twojego domu
 2. Polskie spory o agrofotowoltaikę - kto ma rację?
 3. Polskie instalacje OZE Better Energy - 236 MW i wzrost energii odnawialnej
 4. Jak online złożyć wniosek o zwiększenie mocy przyłączeniowej PGE?
 5. Zasada działania fotowoltaiki i paneli fotowoltaicznych - jak to działa?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Leszek Jasiński
Leszek Jasiński

Jestem entuzjastą ekologii i odnawialnych źródeł energii. Na moim blogu znajdziesz wiele artykułów na ten temat, które mogą pomóc Ci w bardziej ekologicznym życiu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły