Ile prądu zużywa pompa ciepła? Sprawdź zużycie energii i rachunki za prąd

 Ile prądu zużywa pompa ciepła? Sprawdź zużycie energii i rachunki za prąd
Autor Gabriela Sawicka
Gabriela Sawicka15.09.2023 | 5 min.

Pompy ciepła stają się coraz popularniejszym źródłem ogrzewania w domach. Ich zaletą jest niskie zużycie energii w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi. Jednak wielu domowników zastanawia się, ile prądu zużywa pompa ciepła i jakie są koszty jej eksploatacji. Przyjrzyjmy się bliżej, jak działają pompy ciepła, ile energii elektrycznej konsumują i jak obliczyć roczne rachunki za ogrzewanie domem z wykorzystaniem tego systemu.

Jak działa pompa ciepła i ile zużywa energii?

Pompa ciepła pobiera energię cieplną z otoczenia - z gruntu, powietrza lub wody gruntowej. Następnie, wykorzystując sprężarkę zasilaną prądem elektrycznym, podnosi temperaturę pozyskanego ciepła i przekazuje je do instalacji grzewczej. Sprawność pompy ciepła określa współczynnik COP (coefficient of performance), który pokazuje stosunek uzyskanej energii cieplnej do pobranej energii elektrycznej. Im wyższy COP, tym niższe zużycie prądu. Nowoczesne pompy ciepła osiągają COP sięgający 4-5. Oznacza to, że z 1kW energii elektrycznej są w stanie wyprodukować 4-5 kW ciepła.

Ile prądu zużywa pompa ciepła o mocy 3 kW?

Przykładowo, dla pompy ciepła o mocy grzewczej 3 kW i współczynniku COP równym 4, zużycie energii elektrycznej wyniesie:

3 kW (moc cieplna) / 4 (COP) = 0,75 kW (moc elektryczna)

Oznacza to, że pompa ciepła o mocy 3 kW będzie pobierała około 0,75 kW energii elektrycznej na każdą wyprodukowaną 1 kW mocy cieplnej. Przy COP=4, zużycie prądu wyniesie więc około 25% mocy grzewczej pompy.

Jak obliczyć zużycie prądu przez pompę ciepła?

Aby obliczyć całkowite roczne zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

 • Moc grzewczą pompy ciepła (np. 3 kW)
 • Współczynnik COP dla danego urządzenia
 • Szacowaną roczną ilość wyprodukowanego ciepła (zależy m.in. od powierzchni i izolacji domu)

Przykładowo, dla domu o zapotrzebowaniu na ciepło 15 000 kWh rocznie i pompy ciepła o mocy 3 kW oraz COP=4, zużycie prądu wyniesie:

15 000 kWh (roczne zapotrzebowanie) / 4 (COP) = 3 750 kWh

Czy pompa ciepła zużywa dużo prądu? Porównanie z grzejnikiem

 Ile prądu zużywa pompa ciepła? Sprawdź zużycie energii i rachunki za prąd

Zużycie prądu przez pompę ciepła jest znacznie niższe niż w przypadku grzejników elektrycznych. Przykładowo, grzejnik o mocy 1 kW pobierający prąd przez 1000 godzin rocznie zużyje 1000 kWh energii. Pompa ciepła o mocy 3 kW i COP=4, pracująca przez te same 1000 godzin, wyprodukuje 3000 kWh ciepła, pobierając jedynie 750 kWh prądu. Oznacza to aż 4-krotnie niższe zużycie energii elektrycznej.

Ile kosztuje prąd dla pompy ciepła w skali roku?

Koszt energii elektrycznej dla pompy ciepła zależy od cen prądu, indywidualnego zapotrzebowania na ciepło oraz parametrów danego urządzenia. Przyjmując średnią cenę 0,70 zł/kWh, pompa ciepła z przykładu powyżej (3 750 kWh rocznie) będzie kosztować:

3 750 kWh x 0,70 zł/kWh = 2 625 zł rocznie

Dla porównania, grzejnik elektryczny o mocy 1 kW i rocznym zużyciu 1000 kWh kosztowałby 700 zł za prąd. Pompa ciepła pozwala więc zaoszczędzić setki złotych w skali roku.

Jak zmniejszyć rachunki za prąd pompy ciepła?

Aby obniżyć koszty energii elektrycznej pompy ciepła, warto:

 • Wybierać modele o jak najwyższym COP
 • Poprawnie dobrać moc pompy do zapotrzebowania budynku
 • Regularnie przeprowadzać konserwację i czyszczenie systemu
 • Izolować dom, aby zmniejszyć straty ciepła
 • Korzystać z tańszej taryfy nocnej prądu

Stosując te zasady, można obniżyć koszt energii elektrycznej nawet o kilkaset złotych rocznie.

Czy opłaca się zamontować pompę ciepła? Podsumowanie

Mimo konieczności poniesienia wyższych kosztów inwestycyjnych, pompa ciepła jest opłacalna pod względem zużycia energii. Nowoczesne modele cechuje wysoka efektywność, a ich eksploatacja pozwala zaoszczędzić setki złotych rocznie w porównaniu z grzejnikami elektrycznymi. Dokładne oszacowanie opłacalności wymaga jednak indywidualnych obliczeń dostosowanych do potrzeb i parametrów konkretnego budynku.

Podsumowanie - czy warto zainstalować pompę ciepła?

Podsumowując, pompy ciepła są nowoczesnym, ekologicznym i efektywnym sposobem na ogrzewanie domu. Choć wiążą się z wyższymi kosztami inwestycyjnymi, są tańsze w eksploatacji od tradycyjnych grzejników elektrycznych. Decyzję o montażu pompy ciepła należy poprzedzić szczegółową analizą opłacalności dla konkretnego budynku. Jednak dla wielu domów inwestycja w ten system grzewczy zwróci się w perspektywie kilku lat dzięki oszczędnościom na rachunkach za ogrzewanie.

Najczęściej zadawane pytania

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dobór optymalnego typu pompy ciepła zależy m.in. od źródła ciepła, rodzaju budynku i indywidualnych potrzeb. Kluczowe parametry to COP, moc grzewcza i poziom hałasu.

Koszt zakupu i montażu pompy ciepła waha się od 25 000 do 45 000 zł w zależności od typu i mocy urządzenia. Do tego trzeba doliczyć wykonanie dolnego źródła ciepła.

Przy właściwej konserwacji żywotność pompy ciepła sięga nawet 20-25 lat. Kluczowe elementy jak sprężarka mają gwarancję 5-10 lat.

Tak, ale warto najpierw ocieplić budynek, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na energię. Pompa będzie bardziej efektywna w dobrze ocieplonym domu.

Zwrot kosztów następuje zazwyczaj po 6-8 latach. Szczegółowe wyliczenia zależą od cen energii i parametrów instalacji.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Panele fotowoltaiczne 300W - sprawdź dlaczego to idealny wybór dla Twojego domu
 2. Niezwykła decyzja Holandii w sprawie net-meteringu. Czy to koniec taniego prądu z fotowoltaiki?
 3. Polskie instalacje OZE Better Energy - 236 MW i wzrost energii odnawialnej
 4. Inwertery fotowoltaiczne | Jaki wybrać do paneli PV? Najlepsze modele 2023
 5. Panele fotowoltaiczne 500W - atrakcyjne ceny, wysoka moc
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Gabriela Sawicka
Gabriela Sawicka

Jako pasjonatka ekologii i życia na wsi, moje artykuły koncentrują się na tematach związanych z odnawialnymi źródłami energii, budownictwem i ekologicznym stylem życia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły