Panele bifacjalne - najnowsza technologia modułów fotowoltaicznych

Panele bifacjalne - najnowsza technologia modułów fotowoltaicznych
Autor Olaf Kaźmierczak
Olaf Kaźmierczak29 września 2023 | 4 min

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularnym sposobem na pozyskiwanie czystej energii elektrycznej. Standardowo stosuje się moduły jednostronne, które przekształcają promieniowanie słoneczne padające od frontu panelu. Jednak na rynku dostępna jest również nowoczesna alternatywa - panele bifacjalne, które potrafią wykorzystać światło docierające z obu stron modułu.

Czym są panele bifacjalne?

Panele bifacjalne to moduły fotowoltaiczne, które zostały zaprojektowane w celu zebrania energii słonecznej padającej na obie strony panelu. W odróżnieniu od standardowych paneli jednostronnych, które przetwarzają tylko promieniowanie docierające od frontu, moduły dwustronne potrafią wykorzystać również światło odbite od podłoża i padające na tylną część panelu. Daje to szereg korzyści, które sprawiają, że panele bifacjalne stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem.

Jak działają moduły bifacjalne?

Zasada działania paneli dwustronnych jest podobna do standardowych modułów fotowoltaicznych. Różnica polega na tym, że moduły bifacjalne posiadają ogniwa zdolne do konwersji promieniowania słonecznego z obu stron panelu. Dzięki przezroczystemu z tyłu podłożu, światło może docierać do ogniw również od strony tylnej. Pozwala to na jednoczesne gromadzenie energii ze światła padającego na przednią i tylną część modułu. Tym samym panele dwustronne mogą osiągać znacznie wyższą wydajność.

Jakie są zalety paneli dwustronnych?

Główną zaletą paneli bifacjalnych jest ich większa wydajność w porównaniu do standardowych modułów jednostronnych. Przy tej samej powierzchni, panele dwustronne potrafią wygenerować nawet do 30% więcej energii, dzięki zbieraniu promieniowania z obu stron. Oznacza to oszczędność miejsca i nieco niższe koszty instalacji dla uzyskania takiej samej mocy. Dodatkowo moduły te lepiej radzą sobie w warunkach rozproszonego światła.

Gdzie montować panele dwustronne?

Panele bifacjalne - najnowsza technologia modułów fotowoltaicznych

Aby w pełni wykorzystać potencjał paneli bifacjalnych, powinno się je montować w miejscach, gdzie światło może swobodnie docierać do tylnej części modułu. Doskonale sprawdzą się więc dachy z jasnym i odblaskowym pokryciem, które będzie odbijać promienie słoneczne na drugą stronę. Można je też umieszczać na wolnostojących konstrukcjach, bez żadnych przeszkód rzucających cień na tył paneli.

Jaka jest wydajność modułów bifacjalnych?

Panele bifacjalne mogą zapewnić o 10-30% większą wydajność w stosunku do standardowych modułów jednostronnych. Wszystko zależy od warunków montażu i ilości światła docierającego do tylnej części panelu. Im lepsze wykorzystanie promieniowania od strony tylnej, tym większa różnica względem tradycyjnych rozwiązań. W optymalnych warunkach można oczekiwać nawet 1,3 razy więcej energii z instalacji paneli dwustronnych.

Czy warto inwestować w panele dwustronne?

Zdecydowanie tak, zwłaszcza gdy miejsce montażu sprzyja wykorzystaniu światła padającego na obie strony panelu. Mimo wyższej ceny zakupu, moduły bifacjalne szybciej się zwrócą dzięki większej produkcji prądu. Dodatkowo panele te wymagają mniej miejsca, więc sprawdzą się na niewielkich dachach. To nowoczesne i opłacalne rozwiązanie dla każdego posiadacza instalacji fotowoltaicznej.

Jakie są wady paneli bifacjalnych?

Główną wadą paneli dwustronnych jest ich wyższa cena w porównaniu ze standardowymi modułami fotowoltaicznymi. Koszt zakupu może być nawet o 20-30% większy, choć z biegiem czasu różnica ta będzie się zmniejszać. Poza tym moduły te wymagają odpowiednich warunków montażu, by w pełni wykorzystać dwustronną budowę. Nie sprawdzą się więc wszędzie.

Gdzie kupić dobre panele dwustronne?

Aby cieszyć się zaletami paneli bifacjalnych, warto kupić je u sprawdzonego producenta lub dystrybutora. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup w profesjonalnym sklepie z modułami fotowoltaicznymi, który zapewni wysoką jakość i obsługę posprzedażową. Przed zakupem należy sprawdzić parametry techniczne i warunki gwarancji. Inwestycja w panele dwustronne to świetny krok w stronę nowoczesnej, ekologicznej energii.

Podsumowanie

Panele bifacjalne to nowoczesne rozwiązanie dla każdego posiadacza instalacji fotowoltaicznej. Dzięki wykorzystaniu światła padającego na obie strony modułu, zapewniają one znacznie wyższą wydajność niż tradycyjne panele jednostronne. Mimo początkowo wyższych kosztów, inwestycja w moduły dwustronne szybko się zwraca. Jeśli tylko mamy warunki do montażu paneli wykorzystujących światło z obu stron, warto rozważyć wybór tego nowoczesnego i opłacalnego rozwiązania.

Najczęstsze pytania

Standardowe panele PV wykorzystują tylko światło padające od frontu, natomiast panele bifacjalne dodatkowo z tyłu. Pozwala to zwiększyć produkcję energii nawet o 30%.

Gdy mamy dobre warunki do wykorzystania światła padającego na obie strony panelu - np. jasny dach odbijający promienie lub brak zacienienia z tyłu.

Główną wadą jest wyższa cena w porównaniu ze standardowymi modułami. Wymagają też odpowiednich warunków do montażu.

Nie, montaż jest taki sam jak standardowych paneli. Trzeba jedynie zadbać o brak zacienienia od tyłu modułów.

Polecanym rozwiązaniem jest zakup w profesjonalnym sklepie z modułami fotowoltaicznymi od sprawdzonych producentów.

5 Podobnych Artykułów

  1. Panele fotowoltaiczne 300W - sprawdź dlaczego to idealny wybór dla Twojego domu
  2. Najlepsze metody gruntowania pod farby elewacyjne: Porady
  3. Niezwykła decyzja Holandii w sprawie net-meteringu. Czy to koniec taniego prądu z fotowoltaiki?
  4. Perspektywy prosumenckie na 2023 i 2024 roku: Co przynosi przyszłość?
  5. Betonowe belki: Zastosowanie w budownictwie i ich funkcje
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Olaf Kaźmierczak
Olaf Kaźmierczak

Ekologia i życie na wsi to moje ulubione tematy. Na blogu znajdziesz wiele artykułów na ten temat, a także porady dotyczące odnawialnych źródeł energii i budownictwa.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły