Zgłoszenie mikroinstalacji PV do PGE - łatwy proces online lub wniosek pocztą

 Zgłoszenie mikroinstalacji PV do PGE - łatwy proces online lub wniosek pocztą
Autor Leszek Jasiński
Leszek Jasiński15.09.2023 | 4 min.

Instalacja paneli fotowoltaicznych to dobra inwestycja nie tylko dla domowego budżetu, ale także dla środowiska. Aby móc korzystać z wyprodukowanej energii elektrycznej, należy dokonać zgłoszenia mikroinstalacji fotowoltaicznej do zakładu energetycznego, w tym przypadku do PGE. Tylko wtedy można uzyskać status prosumenta i rozliczać się w ramach systemu opustów.

Jak zgłosić mikroinstalację fotowoltaiczną do PGE?

Zgłoszenie mikroinstalacji PV do PGE można wykonać na dwa sposoby: online przez eBOK lub tradycyjną pocztą. Zgłoszenie online jest szybsze i wygodniejsze, ale wymaga posiadania konta w eBOK.

Niezależnie od wybranej metody, trzeba przygotować kilka wymaganych dokumentów. Są to przede wszystkim: umowa kompleksowa z PGE, dane osobowe, dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości oraz warunki przyłączenia mikroinstalacji.

Kiedy należy dokonać zgłoszenia instalacji PV do PGE?

Zgłoszenia mikroinstalacji fotowoltaicznej do PGE należy dokonać po zainstalowaniu paneli słonecznych, ale jeszcze przed rozpoczęciem produkcji i zużyciem wygenerowanej energii elektrycznej. Nie ma ustalonego konkretnego terminu, jednak im szybciej tym lepiej, aby móc jak najszybciej zacząć rozliczać się w systemie opustów.

Jakie dokumenty potrzebne są do zgłoszenia mikroinstalacji PV do PGE?

Oprócz wypełnionego formularza zgłoszeniowego, do PGE należy przesłać:

 • Kserokopię umowy kompleksowej zawartej z PGE,
 • Dokument potwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością, na której zlokalizowana jest instalacja PV (np. akt własności, umowa najmu),
 • Warunki przyłączenia mikroinstalacji wydane przez PGE,
 • Certyfikat/oświadczenie instalatora potwierdzające montaż instalacji zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami
 • Zgłoszenie mikroinstalacji fotowoltaicznej do PGE przez eBOK

   Zgłoszenie mikroinstalacji PV do PGE - łatwy proces online lub wniosek pocztą

  Zgłoszenie online wymaga posiadania aktywnego konta w eBOK PGE. Po zalogowaniu należy wejść w zakładkę "Moja energia" a następnie wybrać opcję "Zgłoś mikroinstalację". Formularz jest bardzo prosty, wystarczy wypełnić dane osobowe, adres przyłącza i moc instalacji PV.

  Do formularza trzeba załączyć skany wymaganych dokumentów. Podpis elektroniczny nie jest konieczny. Zgłoszenie przez eBOK zajmuje dosłownie kilka minut.

  Wzór zgłoszenia instalacji PV do PGE pocztą tradycyjną

  Drugą opcją jest wysłanie zgłoszenia tradycyjną pocztą. W tym celu trzeba pobrać formularz zgłoszeniowy ze strony PGE, wypełnić go odręcznie i wysłać razem z wymaganymi załącznikami na adres:

  PGE Dystrybucja S.A. Skrytka pocztowa 2 26-611 Radom

  Warto zrobić kopię dokumentów. Zgłoszenie pocztą tradycyjną trwa nieco dłużej niż online.

  Co zrobić jeśli PGE odrzuci zgłoszenie mikroinstalacji PV?

  PGE ma 30 dni na rozpatrzenie zgłoszenia mikroinstalacji fotowoltaicznej. W przypadku braków formalnych zakład energetyczny wezwie do uzupełnienia dokumentacji. Jeśli zgłoszenie zostanie odrzucone, należy ponownie złożyć formularz wraz z brakującymi dokumentami.

  Jakie są korzyści zgłoszenia instalacji fotowoltaicznej do PGE?

  Główną korzyścią zgłoszenia mikroinstalacji PV do PGE jest możliwość rozliczania wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie opustów. Dzięki temu niewykorzystana energia z paneli trafia do sieci, a prosument otrzymuje za nią korzystne rozliczenie na rachunku od PGE.

  Dodatkowo zgłoszenie jest niezbędne, aby móc skorzystać z programu "Mój Prąd" i otrzymać dotację na instalację fotowoltaiczną.

  Taryfa G12w PGE - kiedy się opłaca dla prosumenta?

  Prosument posiadający instalację PV może skorzystać z atrakcyjnej taryfy weekendowej G12w oferowanej przez PGE. Dzięki niej prąd w weekendy jest o 30-40% tańszy.

  Taryfa G12w opłaca się dla osób, które zużywają większość energii w soboty i niedziele. Dzięki temu mogą sporo zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Jest to opłacalna opcja szczególnie latem, kiedy zużycie energii rośnie.

  Podsumowanie

  Zgłoszenie mikroinstalacji fotowoltaicznej do PGE jest kluczowym krokiem, aby móc korzystać z wyprodukowanej energii elektrycznej na własne potrzeby. Dzięki niemu uzyskuje się status prosumenta i możliwość rozliczania nadwyżek w systemie opustów. Cały proces jest prosty i intuicyjny, warto jednak pamiętać o przygotowaniu wszystkich wymaganych dokumentów.

  Najczęściej zadawane pytania

  Nie, zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej do PGE jest całkowicie bezpłatne.

  PGE ma 30 dni na rozpatrzenie zgłoszenia licząc od dnia jego doręczenia. W praktyce jednak decyzja zapada zwykle po około 2 tygodniach.

  Nie ma takiej konieczności. Zgłoszenie mikroinstalacji do PGE pozostaje ważne przy wymianie licznika.

  Tak, PGE umożliwia zgłoszenie i rozliczanie opustów także dla starszych instalacji fotowoltaicznych.

  Formularz jest dostępny na stronie internetowej PGE oraz w aktualizowanym serwisie eBOK.

  5 Podobnych Artykułów:

  1. Dobre pomysły na wiaty z panelami fotowoltaicznymi
  2. Niezwykła decyzja Holandii w sprawie net-meteringu. Czy to koniec taniego prądu z fotowoltaiki?
  3. Polskie instalacje OZE Better Energy - 236 MW i wzrost energii odnawialnej
  4. Inwertery fotowoltaiczne | Jaki wybrać do paneli PV? Najlepsze modele 2023
  5. Panele fotowoltaiczne 500W - atrakcyjne ceny, wysoka moc
  tagTagi
  shareUdostępnij
  Autor Leszek Jasiński
  Leszek Jasiński

  Jestem entuzjastą ekologii i odnawialnych źródeł energii. Na moim blogu znajdziesz wiele artykułów na ten temat, które mogą pomóc Ci w bardziej ekologicznym życiu.

  Oceń artykuł
  rating-fill
  rating-fill
  rating-fill
  rating-fill
  rating-fill
  Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

  Komentarze (0)

  email
  email

  Polecane artykuły