Pożyczka lub kredyt na fotowoltaikę i panele fotowoltaiczne - jak sfinansować instalację?

 Pożyczka lub kredyt na fotowoltaikę i panele fotowoltaiczne - jak sfinansować instalację?
Autor Marta Mazurek
Marta Mazurek15.09.2023 | 6 min.

Coraz więcej osób decyduje się na instalację paneli fotowoltaicznych w swoich domach. Pozwala to nie tylko dbać o środowisko, ale przede wszystkim znacząco obniżyć rachunki za prąd. Jednak inwestycja w fotowoltaikę wiąże się z dużymi kosztami. Jak zatem sfinansować montaż paneli PV, by jak najszybciej cieszyć się korzyściami płynącymi z posiadania własnej "mini elektrowni" na dachu?

Jak sfinansować instalację fotowoltaiczną?

Instalacja paneli fotowoltaicznych to spory wydatek sięgający kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie każdy dysponuje taką gotówką, by od razu sfinansować inwestycję z własnej kieszeni. Dlatego montaż systemu PV można sfinansować na kilka sposobów:

 • oszczędności lub gotówka,
 • kredyt na fotowoltaikę,
 • pożyczka na fotowoltaikę,
 • leasing paneli fotowoltaicznych.

Wybór odpowiedniej formy finansowania zależy od indywidualnej sytuacji i możliwości inwestora. Ważne, by wybrać takie rozwiązanie, które będzie najkorzystniejsze finansowo i pozwoli najszybciej zwrócić poniesione koszty.

Czy warto wziąć kredyt na fotowoltaikę?

Zaciągnięcie kredytu na fotowoltaikę to jedno z najpopularniejszych rozwiązań na sfinansowanie instalacji paneli słonecznych. Kredyt PV można zaciągnić w większości banków, a jego zaletą jest niska rata i długi okres spłaty, nawet do 15 lat. Dzięki temu inwestycja "rozkłada się" na wiele lat, a miesięczne koszty są niewielkie. Co ważne, odsetki od kredytu na cele ekologiczne można odliczyć od podatku, co dodatkowo obniża koszt finansowania.

Warto jednak pamiętać, że łącznie z odsetkami kredyt na fotowoltaikę może nas sporo kosztować. Dlatego lepiej spłacić go szybciej, gdy tylko pozwolą na to oszczędności z wyprodukowanej energii. Wówczas inwestycja zwróci się znacznie szybciej.

Jakie są korzyści z zainstalowania paneli fotowoltaicznych?

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, zyskujemy liczne profity, m.in.:

 • Niższe rachunki za prąd - nawet o 70-90%
 • Uniezależnienie od wzrostu cen energii
 • Zwiększenie wartości nieruchomości
 • Otrzymanie dotacji lub ulg podatkowych
 • Ochrona środowiska

Dzięki temu, mimo wysokich początkowych kosztów, inwestycja w fotowoltaikę bardzo szybko się zwraca. Szacuje się, że już po 6-8 latach od montażu system zaczyna przynosić zyski.

Ile kosztuje pożyczka na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych?

 Pożyczka lub kredyt na fotowoltaikę i panele fotowoltaiczne - jak sfinansować instalację?

Pożyczka na fotowoltaikę to kolejna opcja sfinansowania kosztów inwestycji w PV. Jej zaletą jest brak konieczności zabezpieczeń, a wady to wyższe odsetki niż w przypadku kredytu bankowego. Koszt pożyczki uzależniony jest od jej kwoty i okresu spłaty.

Przykładowo, 25 000 zł pożyczone na 10 lat może kosztować ok. 150 zł miesięcznie. Natomiast pożyczka 50 000 zł na 7 lat to rata rzędu 900 zł. W obu przypadkach oprocentowanie wynosi ok. 10%. Dokładne warunki zależą jednak od oferty konkretnego pożyczkodawcy.

Kredyt czy leasing na fotowoltaikę - co się bardziej opłaca?

Zarówno kredyt, jak i leasing umożliwiają sfinansowanie fotowoltaiki bez angażowania własnych środków. Która opcja jest lepsza? W przypadku leasingu mamy stałe raty przez okres trwania umowy. Nie musimy martwić się spłatą całej kwoty na koniec. Wady to konieczność dodatkowego wykupu instalacji na własność po zakończeniu leasingu.

Kredyt daje większą elastyczność - możemy spłacać szybciej, jeśli pozwala na to produkcja prądu. Nie musimy też wykupywać fotowoltaiki, od razu jest naszą własnością. Minusem są wyższe odsetki niż raty leasingowe. Ostateczny wybór zależy więc od indywidualnej sytuacji.

Jakie banki udzielają kredytów na fotowoltaikę na najlepszych warunkach?

Kredyty na fotowoltaikę oferuje wiele banków, jednak warunki mogą się znacznie różnić. Najkorzystniejsze finansowanie znajdziemy m.in. w:

 • BOŚ Bank - kredyt EkoOszczędny z niskim oprocentowaniem,
 • PKO BP - Kredyt z Klimatem do 30 000 zł na 10 lat,
 • Bank Ochrony Środowiska - preferencyjne kredyty ze środków NFOŚiGW.

Warto porównać oferty kilku banków, aby wybrać tę z najniższym oprocentowaniem i najkorzystniejszymi warunkami kredytowania.

Jak wybrać najlepszą ofertę pożyczki na panele fotowoltaiczne?

Wybierając pożyczkę na panele fotowoltaiczne, należy zwrócić uwagę na kilka elementów oferty:

 • Wysokość RRSO, im niższe tym lepiej,
 • Okres kredytowania - optymalny to 7-10 lat,
 • Wysokość rat w stosunku do dochodu,
 • Elastyczność - możliwość nadpłat i wcześniejszej spłaty,
 • Całkowity koszt pożyczki.

Najlepszą ofertę pożyczki znajdziemy, korzystając z kalkulatorów online i porównując koszty różnych opcji finansowania przy założonych parametrach (kwota, okres spłaty etc.).

Jak szybko zwrócą się koszty inwestycji w panele fotowoltaiczne?

Zwrot kosztów instalacji paneli fotowoltaicznych następuje zazwyczaj po 6-8 latach od montażu. Im większa instalacja i wyższe rachunki za prąd przed inwestycją, tym szybszy zwrot nakładów. Duże znaczenie ma też wybór odpowiedniej formy finansowania.

Z kredytem na 10-15 lat okres amortyzacji wyniesie 8-12 lat. Leasing skróci go o 2-3 lata. Najszybciej zwrócą się koszty przy wykorzystaniu oszczędności lub dotacji - już po 5-6 latach od montażu paneli PV. Dlatego warto rozważyć różne warianty finansowania, by cieszyć się korzyściami z fotowoltaiki jak najszybciej.

Podsumowanie

Inwestycja w panele fotowoltaiczne to duży, ale opłacalny wydatek. Dzięki finansowaniu w formie kredytu, pożyczki czy leasingu możliwe jest rozłożenie kosztów na kilka lub kilkanaście lat. Pozwala to szybciej cieszyć się zaletami własnej "mini elektrowni" bez angażowania oszczędności. Należy jednak dokładnie przeanalizować oferty finansowania, by wybrać najkorzystniejszą opcję. Mądrze dobrane finansowanie pozwoli na najszybszy zwrot poniesionych kosztów.

Najczęściej zadawane pytania

Najlepszy kredyt na fotowoltaikę to taki z niskim RRSO, elastyczną spłatą i dodatkowymi benefitami jak np. premia za wcześniejszą spłatę. Korzystne kredyty oferują m.in. BOŚ Bank, PKO BP czy Bank Ochrony Środowiska.

Koszt pożyczki na fotowoltaikę zależy przede wszystkim od jej kwoty i długości okresu kredytowania. Przykładowo, dla pożyczki 50 000 zł na 7 lat miesięczna rata wyniesie ok. 900 zł.

Zwrot kosztów instalacji PV następuje zwykle po 6-8 latach. Przy kredycie okres ten wydłuża się do 8-12 lat. Najszybciej inwestycja zwraca się, gdy sfinansowana jest z oszczędności.

Najlepsza forma finansowania to ta najkorzystniejsza pod względem kosztów i umożliwiająca najszybszy zwrot inwestycji. Warto rozważyć kredyt, pożyczkę, leasing oraz wykorzystanie oszczędności lub dotacji.

Kredyt na fotowoltaikę opłaca się, bo pozwala sfinansować inwestycję bez angażowania oszczędności. Należy jednak wybrać ofertę z niskim oprocentowaniem i starać się spłacać szybciej, gdy pozwoli na to produkcja prądu.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Panele fotowoltaiczne 300W - sprawdź dlaczego to idealny wybór dla Twojego domu
 2. Polskie instalacje OZE Better Energy - 236 MW i wzrost energii odnawialnej
 3. Jak online złożyć wniosek o zwiększenie mocy przyłączeniowej PGE?
 4. Zasada działania fotowoltaiki i paneli fotowoltaicznych - jak to działa?
 5. Odczyt liczników energii Enea - sprawdź online zużycie prądu teraz
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Marta Mazurek
Marta Mazurek

Odnawialne źródła energii i ekologia to moje obszary zainteresowań. Na blogu staram się przekazywać wiedzę i inspirować innych do bardziej ekologicznego życia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły