Dwa banki finansują projekty PV o 72 MWp mocy - nowości energii słonecznej

Dwa banki finansują projekty PV o 72 MWp mocy - nowości energii słonecznej
Autor Gabriela Sawicka
Gabriela Sawicka02.01.2024 | 5 min.

Projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy 72 MWp zostały sfinansowane przez dwa banki - PKO BP i DNB Bank. Należą one do firmy Golden Peaks Capital, która buduje farmy słoneczne w Polsce. 55 elektrowni PV wchodzących w skład portfela „Charlie” powstanie w różnych regionach naszego kraju. Będą miały moc od 1 do 8 MWp. Przez cały okres eksploatacji OZE korzystać będą z umowy na zakup energii (PPA) denominowanej w euro. Ma to znaczenie dla rozwoju zielonej transformacji w Polsce.

Dwa banki finansują farmy PV

Dwa duże banki - PKO Bank Polski oraz DNB Bank - udzieliły finansowania na budowę 55 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 72 MWp. Inwestorem tych projektów jest firma GoldenPeaks Capital (GPC), która rozwija w Polsce portfel elektrowni słonecznych.

Portfolio o nazwie „Charlie” składa się z 55 pojedynczych projektów PV o mocy od 1 do 8 MWp każdy. Farmy powstaną w różnych regionach Polski. Ich lokalizacja została już ustalona w ramach podpisanych przez GPC umów kredytowych z bankami.

Finansowanie zielonej transformacji

Zaangażowanie PKO BP i DNB Banku wpisuje się w trend finansowania projektów związanych z zieloną transformacją i odnawialnymi źródłami energii (OZE). Poprzez udzielenie kredytów inwestycyjnych, banki wspierają rozwój fotowoltaiki w Polsce.

DNB Bank Polska podkreśla, że partnerstwo z GPC podkreśla jego zaangażowanie na rzecz rozwoju OZE i zrównoważonego rozwoju. Bank niedawno udzielił także kredytów spółce Greenvolt na projekty energetyczne.

55 elektrowni PV w projekcie Charlie

Portfel „Charlie” zbudowany przez GPC składa się z 55 pojedynczych elektrowni fotowoltaicznych, których budowa będzie realizowana etapami. Każda z nich będzie miała moc od 1 MWp do 8 MWp. Łącznie da to 72 MW nowych mocy PV.

Firma informuje, że wszystkie projekty objęte są już umowami przyłączeniowymi do sieci dystrybucyjnych. Harmonogramy zakładają oddanie do użytku pierwszych elektrowni słonecznych w drugiej połowie 2023 roku.

Rozwój PV w regionach

Farmy fotowoltaiczne wchodzące w skład portfela „Charlie” powstaną na terenie kilku województw. Ich budowa wzmocni zdolności wytwórcze polskiej fotowoltaiki oraz przyczyni się do popularyzacji energetyki prosumenckiej.

Według danych URE, na koniec września 2022 roku w Polsce było blisko 1,1 mln mikroinstalacji PV o mocy 8574 MW. W ciągu roku ten sektor urósł o 114%.

Czytaj więcej: Fotowoltaika w Polsce: zwrot inwestycji dla biznesu w 3-5 lat

Zakup energii z PV na podstawie PPA

GoldenPeaks Capital podpisał długoterminową umowę typu PPA (Power Purchase Agreement) na sprzedaż energii elektrycznej wytworzonej w farmach PV z portfela „Charlie”. Kontrakt jest denominowany w euro.

GPC umocniło swoją pozycję w Polsce oraz jako doświadczonego dostawcy długoterminowych, denominowanych w euro umów PPA dla wiodących na świecie międzynarodowych korporacji. Portfolio „Charlie” to przykład naszej zdolności do zapewnienia opłacalności tym projektom – mówi Daniel Tain, prezes GPC.

Taki model pozwala inwestorowi i bankom finansującym mieć pewność zwrotu z inwestycji. Uzyskane przychody pozwolą na spłatę zaciągniętych na budowę farm fotowoltaicznych kredytów.

PV wpływa na zieloną transformację

Dwa banki finansują projekty PV o 72 MWp mocy - nowości energii słonecznej

Rozwój fotowoltaiki przyspiesza zieloną transformację Polski - zwiększa udział odnawialnych źródeł energii w bilansie, a tym samym ogranicza emisję gazów cieplarnianych z sektora elektroenergetycznego.

Jak podkreśla DNB Bank Polska, dzięki wprowadzeniu przez GPC modelu Euro PPA dla projektów PV, firma wnosi znaczący wkład w rozwój tego sektora w Polsce. Bank jest dumny, że może wesprzeć taką transformację poprzez finansowanie kluczowego gracza na tym rynku.

Rozwój OZE przez DNB Bank

DNB Bank Polska aktywnie angażuje się we wspieranie projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii. Do banku należy 6% udzielonych w Polsce kredytów na cele związane z energią odnawialną.

2022 1,24 mld zł
2021 560 mln zł

Jak wynika z danych banku, w ciągu ostatnich dwóch lat DNB udzielił w Polsce kredytów na OZE o wartości prawie 1,8 mld zł. Tylko w 2022 roku była to kwota 1,24 mld zł.

GoldenPeaks Capital liderem PV

GoldenPeaks Capital skupia się na budowie oraz zarządzaniu portfelami farm fotowoltaicznych w Polsce i na Węgrzech. Firma buduje oraz przejmuje gotowe projekty PV.

W ostatnim czasie GPC sfinalizowała zakup 283 MW projektów PV w Polsce, a do końca 2022 roku planuje powiększyć go o kolejne 150 MW. Spółka konsekwentnie zwiększa moce PV w swoim portfelu z zamiarem osiągnięcia ponad 1 GW mocy zainstalowanej.

Podsumowanie

W artykule omówiono sfinansowanie przez dwa duże banki portfela projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 72 MW, którymi zarządza GoldenPeaks Capital. PKO BP i DNB Bank udzieliły kredytów inwestycyjnych na budowę 55 elektrowni słonecznych w ramach portfela „Charlie”. Ma on wzmocnić sektor OZE w Polsce.

Farmy PV zostaną zlokalizowane w różnych regionach kraju, co pozwoli na szersze wykorzystanie energii słonecznej. Każda z nich będzie miała moc od 1 MWp do 8 MWp. Pierwsze elektrownie ruszą w drugiej połowie 2023 roku. Wyprodukowana energia elektryczna zostanie sprzedana na podstawie umowy PPA denominowanej w euro, co zapewni opłacalność projektów.

Zaangażowanie banków, w tym zwłaszcza DNB, który już wcześniej finansował OZE, pozwoli na przyspieszenie zielonej transformacji Polski. Dzięki rozwojowi fotowoltaiki zwiększy się udział czystej energii w bilansie. Z kolei GoldenPeaks Capital sukcesywnie zwiększa swoje portfele PV w Polsce, dążąc do posiadania ponad 1 GW zainstalowanych mocy.

Można więc oczekiwać, że dzięki realizacji kolejnych projektów i wsparciu finansowemu banków, udział fotowoltaiki będzie rósł, przybliżając Polskę do celów związanych z zieloną transformacją i dekarbonizacją gospodarki.

5 Podobnych Artykułów

  1. Panele fotowoltaiczne 300W - sprawdź dlaczego to idealny wybór dla Twojego domu
  2. Polskie spory o agrofotowoltaikę - kto ma rację?
  3. Polskie instalacje OZE Better Energy - 236 MW i wzrost energii odnawialnej
  4. Jak online złożyć wniosek o zwiększenie mocy przyłączeniowej PGE?
  5. Zasada działania fotowoltaiki i paneli fotowoltaicznych - jak to działa?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Gabriela Sawicka
Gabriela Sawicka

Jako pasjonatka ekologii i życia na wsi, moje artykuły koncentrują się na tematach związanych z odnawialnymi źródłami energii, budownictwem i ekologicznym stylem życia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły