Prywatna grupa przemysłowa Boryszew podpisała umowę na zakup zielonej energii w ramach kontraktu Power Purchase Agreement (PPA). Dostawcą będzie GoldenPeaks Capital, który wybuduje farmy fotowoltaiczne o mocy 21 MW. Rocznie Boryszew otrzyma 24 GWh energii z OZE. To kolejna tego typu transakcja na polskim rynku, która pomoże firmie zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych z jej zakładów. Podobne umowy zawarły wcześniej m.in. sieć Biedronka i koncern Mondelez.
Prywatna grupa przemysłowa kupuje zieloną energię
Grupa Boryszew, jedna z największych prywatnych grup przemysłowych w Polsce, podpisała 10-letnią umowę na zakup zielonej energii. Kontrakt typu PPA (Power Purchase Agreement) został zawarty ze spółką GoldenPeaks Capital, niezależnym producentem energii odnawialnej.
W ramach kontraktu Boryszew będzie kupować rocznie 24 GWh energii elektrycznej wytwarzanej w nowych farmach fotowoltaicznych o mocy 21 MW. Dostawy mają ruszyć za dwa lata i potrwać co najmniej 10 lat. To pozwoli grupie przemysłowej zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych ze swoich zakładów.
Dekarbonizacja zakładów Boryszewa
Jak podkreśla Boryszew, wyznaczył on sobie ambitne cele redukcji śladu węglowego swojej działalności. Aby je zrealizować, sięga po różne inicjatywy. Umowa na zakup zielonej energii elektrycznej wpisuje się w tę strategię.
Grupa deklaruje, że zależy jej na oferowaniu klientom produktów i usług w sposób jak najbardziej zrównoważony. Stąd decyzje o stopniowym uniezależnianiu się od paliw kopalnych i przejściu na OZE w zakładach Boryszewa.
Kontrakty PPA ze sprawdzonymi dostawcami zielonej energii pozwalają realizować te cele przy jednoczesnym utrzymaniu konkurencyjności cenowej. Dotyczy to zwłaszcza dużych odbiorców przemysłowych o wysokim zapotrzebowaniu na prąd.
Umowa PPA na zieloną energię z farm PV
Umowę na dostawy zielonej energii dla Boryszewa podpisała spółka Boryszew Green Energy and Gas. To wyspecjalizowany podmiot w ramach grupy, który odpowiada za zaopatrywanie jej zakładów w prąd i gaz.
Z kolei wytwórcą zielonej energii będzie GoldenPeaks Capital, jeden z czołowych niezależnych producentów fotowoltaiki w Polsce. Firma buduje farmy słoneczne, a następnie sprzedaje z nich prąd klientom biznesowym.
Zawarta umowa PPA polega na tym, że Boryszew będzie kupował wytworzoną energię elektryczną bezpośrednio od GoldenPeaks Capital przez minimum 10 lat. Daje to gwarancję dostaw OZE postabilizowanej cenie.
Nowe moce PV dla Boryszewa
GoldenPeaks Capital wybuduje nowe farmy fotowoltaiczne o mocy 21 MW wyłącznie na potrzeby dostaw energii dla Boryszewa. Spółka podaje, że roczna produkcja prądu z tych źródeł wyniesie około 24 GWh.
Inwestycja pochłonie około 21 mln euro. Na tej kwocie skorzysta jednak Boryszew, gdyż nie musi sam angażować środków w budowę własnych mocy OZE. Kupuje gotowy prąd z zewnątrz po korzystnej cenie.
Czytaj więcej: Dotacje dla prosumentów: Ile pieniędzy jeszcze dostępne?
GoldenPeaks Capital dostarczy zieloną energię
Dostawcą zielonego prądu dla Boryszewa będzie spółka GoldenPeaks Capital. Firma działa w Polsce od 2015 roku. Posiada gotowe projekty farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 600 MW.
GoldenPeaks Capital jest właścicielem 14 farm słonecznych o mocy 170 MW, które rocznie dostarczają do sieci 215 GWh zielonej energii. Spółka zasila w OZE także innych odbiorców biznesowych, m.in. sieć Biedronka i koncerny Mondelez oraz SM Mlekovita.
Inwestycje GoldenPeaks w Polsce
Największa farma GoldenPeaks znajduje się w miejscowości Brudzewice koło Tomaszowa Mazowieckiego i ma moc 60 MW. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 48 mln euro. Obiekt ten rocznie dostarcza sieci 73 GWh zielonej energii.
Firma buduje obecnie kolejne moce wytwórcze OZE w naszym kraju. Do końca 2023 roku chce uruchomić instalacje słoneczne o łącznej mocy 170 MW. Łączne nakłady na te projekty mają wynieść 130 mln euro.
Kolejny duży kontrakt PPA w Polsce
Umowa zawarta przez grupę Boryszew z GoldenPeaks Capital to kolejna duża tego typu transakcja na polskim rynku. Takie kontrakty typu PPA stają się coraz popularniejsze wśród dużych odbiorców energii.
W ubiegłym roku GoldenPeaks Capital podpisał też umowę na dostawy zielonego prądu z koncernem Mondelez, właścicielem marek czekoladowych Milka i Prince Polo. Rocznie ma on otrzymywać z OZE 126 GWh energii przez 12 lat.
Z kolei od początku 2023 roku GPC realizuje kontrakt z siecią sklepów Biedronka należącą do portugalskiego holdingu Jeronimo Martins. W jego ramach dostarcza 78 GWh rocznie zielonego prądu z farm PV o łącznej mocy 72 MW.
Zielona energia dla sieci Biedronka
Sieć sklepów Biedronka jest jednym z liderów transformacji energetycznej w handlu detalicznym. Współpracuje z GoldenPeaks Capital w zakresie dostaw zielonej energii od początku 2023 roku.
Jerónimo Martins Polska, właściciel Biedronki, podpisał z GPC 15-letni kontrakt na zakup zielonego prądu. Umowa typu PPA zakłada dostawy 78 GWh energii rocznie wytworzonej w farmach fotowoltaicznych o mocy 72 MW.
Dzięki temu 100 proc. zużycia energii elektrycznej w ponad 3300 sklepach sieci w Polsce pokrywane jest już ze źródeł odnawialnych. To ogromny krok naprzód w dekarbonizacji firmy.
Sieć handlowa podkreśla, że zależy jej na zmniejszaniu śladu węglowego oraz promowaniu bardziej zrównoważonego stylu życia. Stąd m.in. decyzja o przejściu w 100 proc. na zieloną energię we własnych placówkach.
Podsumowanie
Grupa Boryszew, jeden z największych graczów przemysłowych w Polsce, podpisała umowę na dostawy zielonej energii z firmą GoldenPeaks Capital. To kolejny przykład dużego kontraktu typu PPA na rodzimym rynku, który pokazuje rosnące zainteresowanie firm przejściem na OZE.
Transakcja opiewa na 24 GWh zielonego prądu rocznie przez 10 lat. Energia będzie pochodzić z nowych farm fotowoltaicznych o mocy 21 MW zlokalizowanych w Polsce. Pozwoli to znacząco obniżyć emisje CO2 z zakładów Boryszewa.
Umowa umacnia pozycję GoldenPeaks Capital jako wiodącego dostawcy zielonej energii dla biznesu w Polsce. Firma ma już w portfolio klientów takich gigantów jak Biedronka czy Mondelez. Teraz dołącza do nich również strategiczny gracz przemysłowy.
Przejście koncernów na zielony prąd z OZE to nie tylko korzyści wizerunkowe, ale też bardzo realne oszczędności. Model PPA daje gwarancję stałej ceny energii na lata, niezależnie od sytuacji na rynku. ©