Mało kto się tego spodziewał - dowiedzieliśmy się, gdzie otwarto największą farmę fotowoltaiczną!

Mało kto się tego spodziewał - dowiedzieliśmy się, gdzie otwarto największą farmę fotowoltaiczną!
Autor Olaf Kaźmierczak
Olaf Kaźmierczak19.04.2024 | 3 min.

Jeszcze niedawno nikt nie sądził, że obiekt tej skali można wybudować w tak krótkim czasie. Jednak niemieckiej firmie Move On Energy udało się postawić największą w Europie farmę fotowoltaiczną w niecałe dwa lata! Gigantyczna elektrownia słoneczna o mocy ponad 600 MW stanęła na terenie dawnej odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w Saksonii. To prawdziwy majstersztyk inżynierii, który będzie zasilał setki tysięcy gospodarstw domowych.

Największa farma fotowoltaiczna w Europie powstała w Niemczech

Niewiele osób spodziewało się, że w tak krótkim czasie uda się zrealizować tak ogromną inwestycję jak największa farma fotowoltaiczna na Starym Kontynencie. Jednak niemieckiej firmie Move On Energy powiodło się to przedsięwzięcie, które przejdzie do historii fotowoltaiki i odnawialnych źródeł energii.

Gigantyczna elektrownia słoneczna znajduje się w Saksonii, w miejscowości Witznitz. Powstała na terenie byłej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego, co stanowi symboliczne przejście od paliw kopalnych do czystej energii. Właścicielem obiektu jest firma Hansainvest Real Assets, która zainwestowała ogromne środki w tę pionierską instalację.

Skala tej farmy fotowoltaicznej przytłacza - zajmuje obszar aż 500 hektarów i składa się z ponad miliona paneli słonecznych. Łączna moc elektrowni to 605 MW, jednak docelowo ma wzrosnąć do 650 MW po zainstalowaniu kolejnych modułów do lata 2024 roku.

Ogromna instalacja PV zbudowana w rekordowym tempie

To, co najbardziej imponuje w przypadku tej największej w Europie farmy fotowoltaicznej, to prędkość, z jaką została wybudowana. Prace rozpoczęły się dopiero w czerwcu 2022 roku, gdy wmurowano kamień węgielny pod tę wielką inwestycję. Niespełna dwa lata wystarczyły, by powstał ten ogromny kompleks energii słonecznej!

 • Tempo realizacji tego przedsięwzięcia może zachwycić nawet sceptyków odnawialnych źródeł energii.
 • Pokazuje ono, że przy odpowiednim zaangażowaniu i środkach, można w błyskawicznym tempie zrewolucjonizować sektor energetyki.
 • Sukces projektu w Witnitz to także zasługa doświadczonego dewelopera - firmy Move On Energy, której kadra wykazała się najwyższym profesjonalizmem.

Na terenie największej farmy fotowoltaicznej znalazło się miejsce także dla innych udogodnień. Wzdłuż ogrodzenia utworzone zostały żywopłoty, a także nowe ścieżki rowerowe i jeździeckie. To doskonały przykład symbiozy nowoczesnej infrastruktury fotowoltaicznej z ochroną środowiska naturalnego.

Czytaj więcej: Nowe zasady fotowoltaiki - zdobądź wiedzę na najbliższe 10 lat

Hansainvest Real Assets planuje kolejne inwestycje w Polsce

Zdjęcie Mało kto się tego spodziewał - dowiedzieliśmy się, gdzie otwarto największą farmę fotowoltaiczną!

Właściciel największej farmy fotowoltaicznej w Europie - firma Hansainvest Real Assets - nie zamierza spoczywać na laurach i już wkrótce rozpocznie kolejne przedsięwzięcia związane z energią słoneczną. Tym razem inwestor postanowił skupić się na polskim rynku, dostrzegając jego ogromny potencjał rozwojowy.

 • W zeszłym roku Hansainvest Real Assets podpisał umowę z polską firmą SUNfarming, zapewniając jej finansowanie 50 mln euro.
 • Środki te mają zostać przeznaczone na budowę aż 231 mniejszych farm fotowoltaicznych na terenie naszego kraju.
 • Łączna moc tych instalacji osiągnie imponujące 257 MW, co sprawi, że Polska znacząco zwiększy swoje moce wytwórcze odnawialnych źródeł energii.

Przedstawiciele Hansainvest Real Assets nie kryją entuzjazmu na myśl o wejściu na polski rynek fotowoltaiki. Dostrzegają w Polsce potężny rynek z ogromnymi możliwościami wzrostu i chcą stać się jego istotnym graczem. Czas pokaże, czy zaangażowanie tego potentata przyniesie tak dobre rezultaty, jak w przypadku rekordzistki w Witnitz.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Panele fotowoltaiczne 300W - sprawdź dlaczego to idealny wybór dla Twojego domu
 2. Niezwykła decyzja Holandii w sprawie net-meteringu. Czy to koniec taniego prądu z fotowoltaiki?
 3. Nowość: kompletny zestaw do fotowoltaiki balkonowej dla Włochów
 4. Jak online złożyć wniosek o zwiększenie mocy przyłączeniowej PGE?
 5. Zasada działania fotowoltaiki i paneli fotowoltaicznych - jak to działa?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Olaf Kaźmierczak
Olaf Kaźmierczak

Ekologia i życie na wsi to moje ulubione tematy. Na blogu znajdziesz wiele artykułów na ten temat, a także porady dotyczące odnawialnych źródeł energii i budownictwa.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły