Nieoczekiwany wynik Columbusu. Poprawił EBITDA mimo spadku przychodów

Nieoczekiwany wynik Columbusu. Poprawił EBITDA mimo spadku przychodów
Autor Leszek Jasiński
Leszek Jasiński29.04.2024 | 3 min.

Columbus Energy, czołowa firma z polskiego rynku fotowoltaicznego, przedstawiła nieoczekiwane dane finansowe za 2023 r. Wprawdzie w zeszłym roku jej przychody zmniejszyły się do 433 mln zł, ale firmie kierowanej przez Dawida Zielińskiego udało się poprawić wskaźnik rentowności EBITDA. Columbus wyszedł na plus w tym zakresie, notując dodatnią EBITDA rzędu 971 tys. zł.

Spadek przychodów a wzrost EBITDA Columbus Energy w 2023 r.

Columbus Energy, czołowa spółka z polskiego rynku fotowoltaicznego, przedstawiła wynik finansowy za 2023 r. Wprawdzie w zeszłym roku jej przychody zmniejszyły się do 433 mln zł w porównaniu do 595,2 mln zł w 2022 r. i 736,6 mln zł w 2021 r., ale firmie udało się poprawić wskaźnik rentowności EBITDA.

Jeszcze w 2022 r. Columbus notował w tym zakresie spory minus (-54,1 mln zł), jednak w 2023 r. wyszedł na plus, osiągając dodatni EBITDA rzędu 971 tys. zł. Było to możliwe dzięki wdrożonej restrukturyzacji, która pozwoliła ograniczyć koszty.

Jednocześnie 2023 był trzecim rokiem z rzędu, w którym spółka odnotowała stratę netto. W 2022 r. wyniosła ona 5,9 mln zł, ale w następnym roku - w sytuacji spowolnienia na rynku prosumenckim - wzrosła aż do 85,9 mln zł netto. W 2023 roku Columbus zredukował stratę do 36,9 mln zł.

Sprzedaż projektów farm PV oraz przejęcia na rynku czeskim

Poprawę rentowności w 2023 r. spółka odnotowała także dzięki sprzedaży projektów farm fotowoltaicznych o mocy 63 MW do grupy Engie za 263 mln zł. Przełożyło się to jednak na spadek wartości aktywów Columbusa - z 815 mln zł na koniec 2021 r. do 645 mln zł na koniec zeszłego roku.

Aktywa trwałe związane z farmami PV i magazynami energii zostały wycenione na 68,5 mln zł, a projekty farm przeznaczone do sprzedaży miały wartość 326,3 mln zł. Prezes Dawid Zieliński podkreślił, że poza transakcją z Engie, Columbus ma podpisaną przedwstępną umowę sprzedaży projektu magazynu energii 133 MW do grupy DTEK.

  • Spółka ma także dwa inne zaawansowane projekty magazynów o mocy 202 MW oraz 63 MW.
  • Firma zintensyfikowała działania w Czechach i Słowacji, przejmując kontrolę nad lokalnymi spółkami. Chce zwiększać udział w segmencie publicznym na tych rynkach.

Czytaj więcej: Mało kto się tego spodziewał - dowiedzieliśmy się, gdzie otwarto największą farmę fotowoltaiczną!

Oferta dla prosumentów i segment magazynów energii w 2024

Zdjęcie Nieoczekiwany wynik Columbusu. Poprawił EBITDA mimo spadku przychodów

W segmencie prosumenckim w 2024 roku Columbus chce się skoncentrować na klientach indywidualnych, oferując oprócz fotowoltaiki, pomp ciepła i magazynów także usługi termomodernizacji w ramach programu Czyste Powietrze.

Spółka wprowadza usługę dynamicznego bilansowania energii 1:1 dla prosumentów, która ma przyciągnąć nowych klientów. Liczy również na pozytywny wpływ na wyniki finansowe kolejnej edycji programu Mój Prąd, która ma uwzględniać większe wsparcie dla domowych magazynów energii.

Jak zapewnia Dawid Zieliński, prezes Columbusa, aktualnie firma wchodzi w cykl inwestycyjny i skupienia się na wzroście. Nie wykluczył jednak, że w najbliższych latach branża ta będzie falować między okresami prosperowania a trudniejszym czasem.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Panele fotowoltaiczne 300W - sprawdź dlaczego to idealny wybór dla Twojego domu
  2. Niezwykła decyzja Holandii w sprawie net-meteringu. Czy to koniec taniego prądu z fotowoltaiki?
  3. Nowość: kompletny zestaw do fotowoltaiki balkonowej dla Włochów
  4. Jak online złożyć wniosek o zwiększenie mocy przyłączeniowej PGE?
  5. Zasada działania fotowoltaiki i paneli fotowoltaicznych - jak to działa?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Leszek Jasiński
Leszek Jasiński

Jestem entuzjastą ekologii i odnawialnych źródeł energii. Na moim blogu znajdziesz wiele artykułów na ten temat, które mogą pomóc Ci w bardziej ekologicznym życiu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły