Nie uwierzysz kto wycofuje się z polskiego rynku paneli fotowoltaicznych

Nie uwierzysz kto wycofuje się z polskiego rynku paneli fotowoltaicznych
Autor Gabriela Sawicka
Gabriela Sawicka30.04.2024 | 3 min.

Francuski producent paneli słonecznych Systovi zakończył działalność swojej fabryki w Carquefou. Mimo podejmowanych prób, nie udało się znaleźć inwestora, który zabezpieczyłby dalsze funkcjonowanie zakładu. Firma przez 15 lat zaopatrywała rynek francuski w domowe i przemysłowe instalacje fotowoltaiczne, jednak nie wytrzymała konkurencji ze strony chińskich dostawców, którzy zdominowali w ostatnim czasie europejski rynek tanią ofertą.

Francuski producent fotowoltaiki Systovi likwiduje fabrykę

Kolejny europejski producent paneli fotowoltaicznych zakończył działalność. Tym razem mowa o francuskiej firmie Systovi, która od 15 lat prowadziła zakład produkcyjny w Carquefou w regionie Kraj Loary. Brak nowych inwestorów oraz rosnąca konkurencja ze strony chińskich dostawców paneli słonecznych doprowadziły do likwidacji przedsiębiorstwa.

Jak poinformował dyrektor generalny Paul Toulouse, pomimo licznych kontaktów z potencjalnymi inwestorami, nikt nie zdecydował się na złożenie oferty przejęcia upadającej firmy. W rezultacie sąd gospodarczy w Nantes nakazał natychmiastowe wstrzymanie produkcji oraz przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego.

Systovi specjalizowała się w instalacjach PV dla sektora domowego, usługowego, rolniczego i przemysłowego. Oferowała innowacyjne, lekkie moduły dachowe oraz korzystała ze wsparcia francuskiej grupy przemysłowej CETIH. Jednak pomimo obiecujących perspektyw, nie udało się obronić przed zalewem tanich, chińskich paneli słonecznych.

Efekt dumpingu chińskich paneli, brak wsparcia UE dla firm

Główną przyczyną upadku Systovi był drastyczny spadek zamówień w minionych miesiącach. Winę za tę sytuację przedsiębiorstwo ponosi na dumping cenowy ze strony chińskich producentów paneli PV, którzy po zablokowaniu dostępu do rynku amerykańskiego, skierowali swoje dostawy do Europy.

Francuska firma wskazuje również na brak odpowiednich ram regulacyjnych ze strony Unii Europejskiej, które wspierałyby rozwój europejskiego przemysłu fotowoltaicznego oraz lokalnych łańcuchów dostaw. Ograniczone wsparcie dla rodzimych przedsiębiorstw sprawia, że prowadzenie produkcji paneli słonecznych na Starym Kontynencie staje się zwyczajnie nieopłacalne.

  • Systovi to kolejny przypadek europejskiej firmy z branży energii słonecznej, która musiała zakończyć wytwarzanie komponentów fotowoltaicznych.
  • Wcześniej podobną decyzję ogłosił szwajcarski gigant Meyer Burger, likwidując zakłady w Niemczech i przenosząc działalność na rynek amerykański.

Czytaj więcej: Nieoczekiwany wynik Columbusu. Poprawił EBITDA mimo spadku przychodów

Wygaszane moce produkcyjne, zwolnienia pracowników Systovi

Zdjęcie Nie uwierzysz kto wycofuje się z polskiego rynku paneli fotowoltaicznych

Decyzja o likwidacji francuskiego producenta paneli PV oznacza wygaszenie zdolności produkcyjnych na poziomie 80 MW rocznie. Systovi przez lata zaopatrywała europejski rynek w komponenty do instalacji solarnych, jednak na dłuższą metę nie wytrzymała konkurencji z Chin.

Sytuacja ta negatywnie wpłynie również na los pracowników przedsiębiorstwa. Firma deklaruje wsparcie dla osób, które "przez 15 lat walczyły o rozwój francuskiej energetyki słonecznej". Jednak ich przyszłość na pewno nie rysuje się w jasnych barwach w obliczu upadku jednego z nielicznych krajowych producentów.

Przykład Systovi unaocznia problemy, z jakimi boryka się ostatnio europejski sektor fotowoltaiczny. Konieczne wydają się zdecydowane działania Komisji Europejskiej na rzecz realnego wsparcia dla rodzimych firm, w przeciwnym razie nowi producenci paneli PV mogą podzielić los francuskiego przedsiębiorstwa.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Panele fotowoltaiczne 300W - sprawdź dlaczego to idealny wybór dla Twojego domu
  2. Niezwykła decyzja Holandii w sprawie net-meteringu. Czy to koniec taniego prądu z fotowoltaiki?
  3. Nowość: kompletny zestaw do fotowoltaiki balkonowej dla Włochów
  4. Jak online złożyć wniosek o zwiększenie mocy przyłączeniowej PGE?
  5. Zasada działania fotowoltaiki i paneli fotowoltaicznych - jak to działa?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Gabriela Sawicka
Gabriela Sawicka

Jako pasjonatka ekologii i życia na wsi, moje artykuły koncentrują się na tematach związanych z odnawialnymi źródłami energii, budownictwem i ekologicznym stylem życia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły