Co hiszpańskie firmy fotowoltaiczne robią w Polsce?

Co hiszpańskie firmy fotowoltaiczne robią w Polsce?
Autor Olaf Kaźmierczak
Olaf Kaźmierczak10 maja 2024 | 3 min

Hiszpańskie firmy fotowoltaiczne aktywnie wchodzą na polski rynek energii słonecznej. Grupo Cobra, jeden z liderów branży OZE na świecie, podpisał umowę joint venture z polską spółką Raen. Wspólnie zbudują w zachodniopomorskim jedną z największych farm fotowoltaicznych w Polsce o mocy ponad 150 MW. To ważny krok w ekspansji hiszpańskich graczy na naszym rynku PV.

Raen i Grupo Cobra budują wielkoskalową farmę PV w Polsce

Hiszpańska Grupo Cobra i polska spółka Raen zawarły umowę joint venture, na mocy której zbudują jedną z największych instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju. Farma PV o mocy ponad 150 MW powstanie w gminie Dobra w województwie zachodniopomorskim.

Zgodnie z ustaleniami, Raen będzie odpowiadał za przygotowanie projektu do etapu gotowości do budowy (RTB). Później firma będzie mogła uczestniczyć w budowie i zarządzaniu farmą z 20-procentowym udziałem.

To ważny krok w rozwoju Raena, jak przyznaje prezes Adam Guz. Umowa z hiszpańską firmą fotowoltaiczną, liderem branży OZE na świecie, wpisuje się w strategię spółki, która chce stać się niezależnym producentem energii słonecznej.

Kolejne joint venture polskich i hiszpańskich firm fotowoltaicznych

Raen jest nowym, ale prężnie działającym graczem na polskim rynku PV. W 2023 r. spółka zbudowała portfolio projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,45 GW i osiągnęła przychody na poziomie 23,2 mln zł.

Współpraca z Grupo Cobra obejmuje dwa elementy - umowę joint venture na budowę farmy PV oraz osobną umowę o świadczenie usług deweloperskich (DSA). Na mocy tej drugiej Raen odpowiada za uzyskanie wszystkich niezbędnych zgód na realizację projektu.

  • Raen szacuje, że przygotowania do budowy zajmą od 2 do 3 lat.
  • Firma będzie otrzymywać wynagrodzenie po osiągnięciu ustalonych kamieni milowych.

Czytaj więcej: Nowe zasady fotowoltaiki - zdobądź wiedzę na najbliższe 10 lat

Ekspansja hiszpańskich firm na polskim rynku energii słonecznej

Zdjęcie Co hiszpańskie firmy fotowoltaiczne robią w Polsce?

Oprócz joint venture z Grupo Cobra, Raen ma podpisane listy intencyjne i umowy na przygotowanie projektów PV z takimi hiszpańskimi podmiotami jak Goldbeck Solar oraz Canadian Solar. W trakcie realizacji są też projekty dla Grupy Engie i Metki.

Wejście kolejnych hiszpańskich firm fotowoltaicznych na nasz rynek to dobra wiadomość. Hiszpańskie panele słoneczne i technologie energii słonecznej należą do światowej czołówki.

Rosnąca obecność zagranicznych graczy dobrze rokuje dla rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Może się to przyczynić do znacznego zwiększenia mocy zainstalowanych w kraju instalacji PV.

Wszystko wskazuje na to, że w nadchodzących latach będziemy obserwować coraz większą ekspansję hiszpańskiego sektora energii słonecznej w naszym kraju.

banner

Najczęstsze pytania

Grupa Cobra to światowy lider w branży OZE, a Raen jest dynamicznie rozwijającą się spółką na polskim rynku fotowoltaicznym. Joint venture to dla obu firm szansa na wzajemne wykorzystanie swoich atutów i mocniejsze wejście na perspektywiczny rynek instalacji PV w Polsce.

Raen będzie odpowiedzialny za przygotowanie projektu farmy PV do etapu gotowości do budowy (RTB). Obejmie to m.in. uzyskanie niezbędnych pozwoleń i warunków przyłączenia do sieci. Później spółka będzie mogła uczestniczyć w budowie i zarządzaniu farmą z 20-proc. udziałem.

Zgodnie z informacjami, wielkoskalowa farma PV o mocy ponad 150 MW zostanie zbudowana w gminie Dobra w województwie zachodniopomorskim. Po pełnym uruchomieniu będzie to jedna z największych instalacji fotowoltaicznych w Polsce.

Raen konsekwentnie realizuje strategię ekspansji w sektorze energii słonecznej. Spółka buduje portfolio projektów PV, a także podpisała listy intencyjne i umowy z innymi hiszpańskimi firmami fotowoltaicznymi, takimi jak Goldbeck Solar i Canadian Solar.

Nie, Grupa Cobra to kolejny hiszpański gracz wchodzący na nasz rynek energii słonecznej. Wcześniej Raen zawarł już umowy m.in. z Goldbeck Solar i Canadian Solar. Świadczy to o rosnącym zainteresowaniu zagranicznych firm rozwojem polskiej fotowoltaiki.

5 Podobnych Artykułów

  1. Panele fotowoltaiczne 300W - sprawdź dlaczego to idealny wybór dla Twojego domu
  2. Polskie spory o agrofotowoltaikę - kto ma rację?
  3. Nowość: kompletny zestaw do fotowoltaiki balkonowej dla Włochów
  4. Czy inwestowanie w fotowoltaikę będzie opłacalne w 2025 roku?
  5. Jak online złożyć wniosek o zwiększenie mocy przyłączeniowej PGE?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Olaf Kaźmierczak
Olaf Kaźmierczak

Ekologia i życie na wsi to moje ulubione tematy. Na blogu znajdziesz wiele artykułów na ten temat, a także porady dotyczące odnawialnych źródeł energii i budownictwa.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły