Czarne chmury nad fotowoltaiką - coś niespotykanego wydarzyło się w Polsce

Czarne chmury nad fotowoltaiką - coś niespotykanego wydarzyło się w Polsce
Autor Olaf Kaźmierczak
Olaf Kaźmierczak24.04.2024 | 3 min.

Przyjacielu! Mam dla Ciebie ważne informacje. W weekend wielkanocny doszło w Polsce do bezprecedensowego zdarzenia na rynku fotowoltaicznym. Operator systemu energetycznego PSE, po raz pierwszy w historii, zarządził tak ogromną redukcję generacji ze źródeł słonecznych. Przez kilka godzin wyłączone zostały niemal wszystkie większe instalacje PV w kraju. To zupełnie nowa sytuacja, która może mieć poważne konsekwencje.

Rekordowa redukcja mocy instalacji fotowoltaicznych

Witaj przyjacielu! Przygotuj się na szokujące informacje z branży energetycznej. W ostatnich dniach operator systemu elektroenergetycznego PSE dokonał bezprecedensowego posunięcia - zarządził rekordowe wyłączenia w sektorze fotowoltaiki. Mowa tu o redukcji generacji ze źródeł słonecznych na niespotykaną dotąd skalę.

Według danych PSE, w święta wielkanocne 7 kwietnia doszło do prawdziwego blackoutu fotowoltaicznego. W szczytowym momencie wyłączonych zostało aż 4172 MW mocy zainstalowanej w farmach PV. To rekordowa wartość w historii polskiego rynku energii odnawialnej. Przez kilka godzin większość dużych elektrowni słonecznych została zmuszona do całkowitego odłączenia paneli słonecznych i wstrzymania produkcji prądu.

Co ciekawe, ograniczenie nie objęło jedynie mikroinstalacji przyłączonych do niskich napięć. Oznacza to, że brak prądu ze słońca dotknął przede wszystkim wielkie, komercyjne inwestycje fotowoltaiczne. Łączna moc wyłączonych systemów PV odpowiadała ok. 2/3 wszystkich większych elektrowni słonecznych działających obecnie w Polsce.

Wyzwania systemu energetycznego podczas świąt wielkanocnych

Przyczyną tak drastycznego posunięcia ze strony operatora sieci były nieoczekiwane problemy związane z bilansowaniem Krajowego Systemu Energetycznego w okresie świątecznym. W tym czasie mieliśmy do czynienia z wyjątkowo niskim zapotrzebowaniem na energię, spowodowanym przerwą w pracy wielu zakładów przemysłowych i instytucji.

Jednocześnie pogoda w Wielkanoc nas nie zawiodła, zapewniając intensywne operowanie promieni słonecznych, które zasilały setki tysięcy instalacji PV rozsianych po całej Polsce. W efekcie doszło do ogromnej nadwyżki mocy w systemie, która groziła poważną destabilizacją i awariami.

  • Redukcja generacji "zielonej" energii miała na celu utrzymać właściwy poziom rezerw mocy niezbędnych do bieżącego regulowania bilansu zapotrzebowania i podaży energii elektrycznej w kraju.
  • Tylko w ten sposób operator mógł przywrócić zdolności regulacyjne sieci i zapobiec ewentualnym blackoutom na masową skalę.

Czytaj więcej: Mało kto się tego spodziewał - dowiedzieliśmy się, gdzie otwarto największą farmę fotowoltaiczną!

Szkody finansowe właścicieli instalacji PV wskutek wyłączeń

Zdjęcie Czarne chmury nad fotowoltaiką - coś niespotykanego wydarzyło się w Polsce

Choć z punktu widzenia stabilności Krajowego Systemu Elektroenergetycznego wyłączenia słońca były konieczne, to dla firm i gospodarstw domowych zainwestowanych w OZE oznaczały ogromne straty przychodów. Według prawa właściciele mogą jednak ubiegać się o rekompensaty pokrywające utracone wpływy ze sprzedaży "zielonej" energii.

Skala przyszłych odszkodowań zapowiada się imponująco. W samą tylko Niedzielę Wielkanocną, kiedy to redukcja sięgała 4172 MW, potencjalna strata przychodów branży fotowoltaicznej mogła sięgnąć nawet kilkunastu milionów złotych.

  • Nie dziwi więc, że sprawa rekordowych wyłączeń instalacji słonecznych w okresie świątecznym wzbudziła ogromne kontrowersje i dyskusję na temat koniecznych reform rynku energii w Polsce.
  • Wszyscy zgadzają się, że musimy jak najszybciej znaleźć systemowe rozwiązanie tego typu problemów. W przeciwnym razie podobne sytuacje będą regularnie powtarzać się w przyszłości, powodując ogromne straty finansowe oraz degradację środowiska naturalnego.

Najczęściej zadawane pytania

Przyczyną było wystąpienie okresowej nadwyżki mocy w systemie energetycznym podczas świąt Wielkanocy. Moc wytwarzana przez elektrownie PV przekraczała aktualne zapotrzebowanie na prąd, co mogło doprowadzić do awarii. Operator sieci PSE musiał więc ograniczyć generację ze źródeł słonecznych.

Redukcja generacji objęła większość dużych farm fotowoltaicznych przyłączonych do sieci wysokiego i średniego napięcia. Nie dotyczyła natomiast mniejszych mikroinstalacji podłączonych do sieci niskiego napięcia.

W szczytowym momencie w Niedzielę Wielkanocną wyłączonych zostało aż 4172 MW mocy zainstalowanej w dużych elektrowniach fotowoltaicznych. To rekordowa wielkość w historii polskiego sektora OZE.

Właściciele farm fotowoltaicznych, których dotknęły redukcje zarządzone przez PSE, mają prawo ubiegać się o rekompensaty pokrywające utracone przychody ze sprzedaży energii elektrycznej. Wynika to bezpośrednio z unijnego prawa energetycznego.

Sytuacja ta pokazuje konieczność pilnych reform na rynku energii w celu zapewnienia stabilnego funkcjonowania rosnącej liczby źródeł odnawialnych. W przeciwnym razie podobne problemy będą się nasilać, powodując regularne straty finansowe dla inwestorów OZE oraz emisję CO2.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Panele fotowoltaiczne 300W - sprawdź dlaczego to idealny wybór dla Twojego domu
  2. Niezwykła decyzja Holandii w sprawie net-meteringu. Czy to koniec taniego prądu z fotowoltaiki?
  3. Nowość: kompletny zestaw do fotowoltaiki balkonowej dla Włochów
  4. Jak online złożyć wniosek o zwiększenie mocy przyłączeniowej PGE?
  5. Zasada działania fotowoltaiki i paneli fotowoltaicznych - jak to działa?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Olaf Kaźmierczak
Olaf Kaźmierczak

Ekologia i życie na wsi to moje ulubione tematy. Na blogu znajdziesz wiele artykułów na ten temat, a także porady dotyczące odnawialnych źródeł energii i budownictwa.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły