Sporo wniosków o dofinansowanie grantu OZE - Aktualne informacje i kryteria eligibilitacji

Sporo wniosków o dofinansowanie grantu OZE - Aktualne informacje i kryteria eligibilitacji
Autor Marta Mazurek
Marta Mazurek04.03.2024 | 4 min.

Dofinansowanie na fotowoltaikę w ramach grantu OZE cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W pierwszym roku naboru złożono już ponad 3,6 tys. wniosków o dotacje na łączną kwotę 269 mln zł. Artykuł podsumowuje dotychczasowe efekty programu oraz wyjaśnia kto i na jakich zasadach może ubiegać się o dofinansowanie projektów fotowoltaicznych ze środków grantowych.

Dofinansowanie paneli fotowoltaicznych na budynkach wielorodzinnych

Grant OZE to program dotacyjny skierowany do podmiotów zarządzających budynkami wielorodzinnymi, takich jak spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Dofinansowanie może wynieść nawet 50% kosztów inwestycji w instalację OZE.

W ciągu pierwszego roku naboru złożono już prawie 3700 wniosków o dotacje na łączną kwotę 269 mln zł. Podpisano też niemal 2500 umów o wsparcie na 175 mln zł. Duże zainteresowanie programem pokazuje, że dla wielu podmiotów taka forma dofinansowania zwiększa opłacalność inwestycji w fotowoltaikę.

Kryteria przyznania dofinansowania

Aby otrzymać dotację, wnioskodawca musi spełnić szereg warunków formalnych. Przede wszystkim, inwestycja musi dotyczyć budynku wielorodzinnego należącego do uprawnionego podmiotu, np. spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.

Poza tym instalacja PV powinna zostać oddana do użytku maksymalnie 24 miesiące od podpisania umowy o dotację. Wnioskodawca musi też posiadać zgodę na inwestycję od większości właścicieli lokali lub członków spółdzielni.

Jakie koszty obejmuje grant OZE?

Grant OZE obejmuje do 50% kosztów netto przedsięwzięcia. Wlicza się w to zakup i montaż instalacji OZE, a także koszty niezbędnej infrastruktury.

Można więc otrzymać dofinansowanie m.in. na:

 • panele fotowoltaiczne,
 • falowniki,
 • konstrukcje i okablowanie,
 • zabezpieczenia elektryczne (np. rozłączniki),
 • ewentualne dostosowanie instalacji elektrycznej w budynku.

Nie ma natomiast możliwości dofinansowania np. magazynów energii, co mogłoby zwiększyć autokonsumpcję. Dotacja nie obejmuje też podatku VAT czy kosztów projektu instalacji.

Czytaj więcej:Fotowoltaika na zbiornikach wodnych: Optymalizacja potenṫjalu floating PV do CTR i intencji wyszukiwania.

Wymagania co do wielkości instalacji PV

Aby kwalifikować się do programu, projektowana instalacja fotowoltaiczna musi spełniać określone wymagania co do mocy. Jeśli montowana jest całkiem nowa elektrownia PV, to minimalna moc to 6,5 kW.

Z kolei w przypadku modernizacji istniejącej instalacji, jej moc po rozbudowie musi być większa o co najmniej 25% w porównaniu do stanu początkowego. Dzięki temu zapisowi z dotacji mogą też skorzystać podmioty, które wcześniej zamontowały np. niewielkie instalacje pilotażowe.

Minimalna moc nowej instalacji PV 6,5 kW
Wymagany wzrost mocy po modernizacji min. 25%

Kto i do kiedy może składać wnioski?

Zdjęcie Sporo wniosków o dofinansowanie grantu OZE - Aktualne informacje i kryteria eligibilitacji

Program grantowy potrwa do końca czerwca 2026 r. lub do wyczerpania środków. Na dotacje przeznaczono łącznie 448 mln zł.

O przyznanie dofinansowania mogą starać się:

 • spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe,
 • jednostki samorządu terytorialnego (poza jednostkami budżetowymi),
 • towarzystwa budownictwa społecznego i społeczne inicjatywy mieszkaniowe,
 • spółki prawa handlowego,
 • a nawet osoby fizyczne posiadające budynek wielorodzinny.

Trzeba jednak pamiętać, że z dotacji mogą skorzystać tylko ci wnioskodawcy, którzy zdążą złożyć poprawny wniosek przed zamknięciem programu lub wyczerpaniem budżetu.

Ile wynosi okres zwrotu inwestycji?

Jak wynika z szacunków Ministerstwa Rozwoju i Technologii, wykorzystanie grantu OZE może skrócić okres zwrotu inwestycji w instalację PV do około 4 lat. Jest to atrakcyjny czas zwrotu, biorąc pod uwagę żywotność tego typu elektrowni sięgającą 25-30 lat.

Otrzymanie nawet 50-procentowego dofinansowania z programu grantowego wyraźnie poprawia ekonomię inwestycji w fotowoltaikę na budynkach wielorodzinnych.

Warto dodać, że okres zwrotu może być jeszcze krótszy, jeśli wnioskodawcy uda się pozyskać dodatkowe środki z innych programów wsparcia OZE. Np. z programu „Mój Prąd” na magazyny energii lub z ulgi termomodernizacyjnej.

Podsumowanie

Grant OZE cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony podmiotów chcących zainstalować fotowoltaikę na budynkach wielorodzinnych. W ciągu roku złożono już prawie 3700 wniosków o dotacje na 269 mln zł, co pokazuje atrakcyjność dofinansowania. Artykuł wyjaśnia, kto i na jakich warunkach może ubiegać się o wsparcie z programu oraz jakie koszty obejmuje grant.

Z danych resortu rozwoju wynika, że dzięki wykorzystaniu dotacji, okres zwrotu inwestycji w panele fotowoltaiczne może skrócić się do 4 lat. To zachęca do montażu OZE z wykorzystaniem środków publicznych.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Panele fotowoltaiczne 300W - sprawdź dlaczego to idealny wybór dla Twojego domu
 2. Nowość: kompletny zestaw do fotowoltaiki balkonowej dla Włochów
 3. Jak online złożyć wniosek o zwiększenie mocy przyłączeniowej PGE?
 4. Zasada działania fotowoltaiki i paneli fotowoltaicznych - jak to działa?
 5. Instalacja jednofazowa i trójfazowa - jak działają i jak je wykonać?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Marta Mazurek
Marta Mazurek

Odnawialne źródła energii i ekologia to moje obszary zainteresowań. Na blogu staram się przekazywać wiedzę i inspirować innych do bardziej ekologicznego życia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły