Kolejny kraj UE bez VAT dla prosumentów: kiedy to się zdarzyło?

Kolejny kraj UE bez VAT dla prosumentów: kiedy to się zdarzyło?
Autor Olaf Kaźmierczak
Olaf Kaźmierczak22 grudnia 2023 | 5 min

Kolejny kraj UE bez VAT dla prosumentów: kiedy to się zdarzyło? Austria podąża śladem Niemiec i przedłuża do 2024 roku zwolnienie z VAT dla instalacji prosumenckich. Tą preferencją podatkową objęte będą systemy PV o mocy do 35 kW. Przewiduje się jednak, że wprowadzone ulgi podatkowe będą miały ograniczoną, dwuletnią obowiązywalność. Nowe regulacje mają dodatkowo zwiększyć atrakcyjność inwestycji w fotowoltaikę i przyczynić się do dalszego rozwoju mikrogeneracji w Austrii.

Niemcy redukują VAT dla fotowoltaiki

Niemcy jako pierwsze państwo Unii Europejskiej zdecydowały się na wprowadzenie zerowej stawki VAT dla prosumentów instalujących systemy fotowoltaiczne. Preferencja ta została wdrożona na początku 2023 roku i jest elementem pakietu działań mających wesprzeć niemiecką gospodarkę wychodzącą z kryzysu pandemicznego.

Zerowy VAT dotyczy zakupu i montażu instalacji PV o mocy do 30 kW na domach jednorodzinnych i w budynkach, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza. Ponadto zwolnieniem objęte są także mniejsze, 15 kW systemy przypadające na jedno gospodarstwo domowe lub firmę.

Jak podkreślają niemieckie władze, zerowy VAT na fotowoltaikę dla prosumentów zostanie utrzymany. Pozostałe preferencje podatkowe wprowadzone w celu pobudzenia gospodarki mają charakter przejściowy i zostaną zakończone.

Inne ulgi dla prosumentów

Oprócz zerowego VAT-u, niemieccy prosumenci od 2023 roku zwolnieni są również z podatku dochodowego od sprzedaży nadwyżek energii do sieci. Ma to zachęcić do instalacji większych systemów PV, które będą w stanie wygenerować zysk.

Irlandia obniża VAT dla prosumentów

W ślady Niemiec poszła Irlandia, która od maja 2022 roku wprowadziła zerową stawkę VAT na zakup i montaż domowych instalacji fotowoltaicznych. Wcześniej obowiązywała stawka 13,5%.

Dzięki temu średni koszt instalacji systemu PV w Irlandii spadł z około 9 tys. euro do 8 tys. euro. Spowodowało to skrócenie okresu zwrotu takiej inwestycji z 7 do 6,2 roku.

Jednocześnie irlandzkie Ministerstwo Finansów szacuje, że obniżenie VAT-u uszczupli dochody budżetowe o 19 mln euro rocznie. Mimo tego, rząd zdecydował się na taki krok, aby zachęcić obywateli do większej produkcji zielonej energii.

Czytaj więcej: Instalacja PV do 150 kWp po zmianach w ustawie o OZE: zgłoszenie i zasady.

Rumunia zmniejsza VAT na fotowoltaikę

W 2022 roku Rumunia nie zdecydowała się wprawdzie na wprowadzenie zerowego VAT-u dla prosumentów, ale istotnie obniżyła stawkę tego podatku na zakup i montaż domowych instalacji fotowoltaicznych.

Wcześniej wynosił on 19%, obecnie wynosi 5%. Dzięki temu inwestycja w mikroinstalację PV stała się bardziej opłacalna dla rumuńskich prosumentów.

Austria wprowadza zerowy VAT

Kolejny kraj UE bez VAT dla prosumentów: kiedy to się zdarzyło?

Od 1 stycznia 2024 roku zerowy VAT dla prosumentów fotowoltaicznych zostanie wprowadzony także w Austrii. Będzie dotyczyć zakupu i montażu systemów o mocy do 35 kW.

Jest to znacząca ulga, mająca na celu dodatkową zachętę do inwestycji w mikroinstalacje PV. Rynek fotowoltaiki prosumenckiej w Austrii dynamicznie się rozwija, zwłaszcza w ostatnich latach.

Rok Nowe moce PV [MW]
2020 341
2021 740
2022 1009

Dane te pokazują ponad trzykrotny wzrost nowych mocy PV zainstalowanych w Austrii na przestrzeni zaledwie 2 lat. Wprowadzenie zerowego VAT-u ma dodatkowo przyspieszyć ten trend.

Koniec ulgi VAT w Austrii za 2 lata

Zgodnie z zapowiedziami austriackiego rządu, zerowy VAT dla prosumentów fotowoltaicznych będzie miał charakter przejściowy i zostanie zniesiony po 2 latach od wejścia w życie.

Jest więc to dodatkowa zachęta do szybkiego podjęcia decyzji o inwestycji. Ci, którzy zamontują instalację PV w 2024 lub 2025 roku, będą mogli skorzystać ze zwolnienia.

Duże zainteresowanie dotacjami w Austrii

W ostatnio przeprowadzonym naborze wniosków o dotacje na mikroinstalacje PV w ciągu zaledwie pół godziny wpłynęło ponad 20 tys. zgłoszeń.

Pomimo wprowadzenia ulgi w postaci zerowego VAT-u, Austria nadal będzie oferowała dotacje na zakup i montaż domowych systemów fotowoltaicznych. Jak wskazują dane z najnowszego naboru wniosków, zainteresowanie prosumentów dofinansowaniem jest bardzo duże.

Świadczy to o rosnącej popularności mikroinstalacji PV i chęciAustriaków do inwestowania w zieloną energię. Wprowadzenie dodatkowych zachęt w postaci zwolnienia z VAT-u z pewnością ten trend utrzyma, a być może nawet przyspieszy.

Podsumowanie

W artykule omówiono trend obniżania stawek VAT na instalacje fotowoltaiczne dla prosumentów, jaki pojawił się w kilku krajach UE. Jako pierwsze takie rozwiązanie wprowadziły w 2023 roku Niemcy, wspierając w ten sposób gospodarkę po pandemii. W ślad za tym poszły Irlandia i Rumunia, które również zdecydowały się na preferencyjne stawki VAT dla mikroinstalacji PV.

Kolejnym krajem, który od 2024 roku zastosuje zerowy VAT w tym zakresie będzie Austria. Ma to dodatkowo stymulować szybko rosnący tam rynek prosumencki. Jednocześnie ulga będzie ograniczona czasowo do 2 lat. Austria utrzyma również system dotacji na fotowoltaikę – jak pokazuje przykład z ostatniego naboru, zainteresowanie ze strony prosumentów jest bardzo duże.

Z pewnością działania legislacyjne mające na celu obniżenie kosztów inwestycji w mikroinstalacje PV są skutecznym sposobem na przyspieszenie transformacji energetycznej i rozwoju zielonej energii produkowanej lokalnie przez obywateli. Przykład Niemiec i innych krajów pokazuje, że tego typu zachęty spotykają się ze sporym odzewem ze strony prosumentów.

Biorąc pod uwagę ambitne cele klimatyczno-energetyczne UE, tego typu działania legislacyjne ułatwiające rozwój generacji rozproszonej prawdopodobnie będą kontynuowane lub pojawią się także w kolejnych państwach Wspólnoty.

banner

5 Podobnych Artykułów

  1. Panele fotowoltaiczne 300W - sprawdź dlaczego to idealny wybór dla Twojego domu
  2. Polskie spory o agrofotowoltaikę - kto ma rację?
  3. Polskie instalacje OZE Better Energy - 236 MW i wzrost energii odnawialnej
  4. Beton szczotkowany: Jak wykonać technikę i efekty końcowe?
  5. Jak online złożyć wniosek o zwiększenie mocy przyłączeniowej PGE?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Olaf Kaźmierczak
Olaf Kaźmierczak

Ekologia i życie na wsi to moje ulubione tematy. Na blogu znajdziesz wiele artykułów na ten temat, a także porady dotyczące odnawialnych źródeł energii i budownictwa.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły