Polskie instalacje OZE Better Energy - 236 MW i wzrost energii odnawialnej

Polskie instalacje OZE Better Energy - 236 MW i wzrost energii odnawialnej
Autor Olaf Kaźmierczak
Olaf Kaźmierczak1 lutego 2024 | 5 min

Better Energy, duński deweloper odnawialnych źródeł energii, uruchomił w Polsce kolejną farmę fotowoltaiczną o mocy 28 MW w Krapkowicach. Jest to już piąta duża instalacja tej firmy w naszym kraju, dzięki czemu łączna moc jej farm wzrosła do 236 MW. Polska znajduje się w czołówce Europy pod względem tempa rozwoju fotowoltaiki, a Better Energy planuje dalsze inwestycje zwłaszcza na południu kraju. Firma przyczynia się do zwiększania udziału zielonej energii w Polsce.

Better Energy uruchomiło farmę fotowoltaiczną w Krapkowicach

Duński deweloper odnawialnych źródeł energii Better Energy uruchomił w południowej Polsce swoją piątą farmę fotowoltaiczną. Tym razem chodzi o instalację o mocy 28 MW zlokalizowaną w Krapkowicach na Opolszczyźnie. Jest to pierwsza tego typu inwestycja firmy w tej części kraju.

Better Energy buduje farmy fotowoltaiczne w Polsce od kilku lat. W ubiegłym roku przyłączył do sieci dwie farmy - w Nidzicy i Helenowie, każda o mocy aż 74 MW. Wcześniej powstały też instalacje o mocy 30 MW w Polanowie i Postominie na północy kraju.

Dzięki uruchomieniu farmy w Krapkowicach łączna moc zainstalowana w farmach Better Energy w Polsce wzrosła do 236 MW. To znaczący wkład w rozwój fotowoltaiki i zwiększanie udziału zielonej energii w naszym miksie energetycznym.

Plany rozwojowe Better Energy

Jak zapowiedział Łukasz Witkowski, dyrektor zarządzający Better Energy w Polsce, firma zamierza kontynuować ekspansję w południowej części kraju. Chce docierać z ofertą zielonej energii do kolejnych odbiorców zainteresowanych redukcją emisji CO2.

Uruchomienie farmy w Krapkowicach to także korzyści dla lokalnej społeczności. Better Energy płaci podatki, dzięki czemu wspiera budżet gminy i przyczynia się do jej rozwoju. Jednocześnie przyspiesza transformację energetyczną Polski.

Prognozy dla fotowoltaiki w Polsce

Według Instytutu Energetyki Odnawialnej, pod koniec 2022 roku moc zainstalowana w fotowoltaice w Polsce miała osiągnąć 18 GW. To olbrzymi wzrost w stosunku do poprzednich lat. Jeszcze w 2020 roku było to zaledwie ok. 4 GW.

Eksperci IEO szacują, że w 2023 roku przyrost mocy w fotowoltaice może wynieść ok. 6 GW w stosunku do roku poprzedniego. To tempo rozwoju stawia Polskę w czołówce Europy pod względem dynamiki rozwoju tego sektora OZE.

Kluczowa rola Better Energy

Better Energy odgrywa kluczową rolę w rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Jest jednym z najszybciej rozwijających się deweloperów w tej branży w Europie Północnej. Całkowity portfel planowanych projektów grupy Better Energy przekracza już 13 GW, z czego 236 MW znajduje się w Polsce.

Dalsze plany inwestycyjne Better Energy w południowej części naszego kraju pozwalają sądzić, że udział tej firmy w krajowym rynku PV będzie rósł. To dobra wiadomość dla rozwoju OZE i transformacji energetycznej Polski.

Czytaj więcej: Instalacja PV do 150 kWp po zmianach w ustawie o OZE: zgłoszenie i zasady.

Rozwój mocy farm fotowoltaicznych Better Energy w Polsce

Rok Lokalizacja Łączna moc zainstalowana (MW)
2021 Polanów, Postomino 60
2022 Nidzica, Helenowo 148
2023 Krapkowice 236

Powyższa tabela przedstawia dynamikę rozwoju Better Energy w Polsce w ostatnich latach. W ciągu zaledwie 2 lat firma zwiększyła posiadaną moc z 60 MW do 236 MW. Prognozy na najbliższe lata wskazują, że ten trend będzie kontynuowany.

Polska liderem rozwoju fotowoltaiki w Europie

Polskie instalacje OZE Better Energy - 236 MW i wzrost energii odnawialnej

Dane Instytutu Energetyki Odnawialnej nie pozostawiają wątpliwości - Polska znajduje się obecnie w absolutnej czołówce Europy pod względem dynamiki rozwoju fotowoltaiki. Jeszcze kilka lat temu nasz kraj nie wyróżniał się specjalnie na tle innych państw regionu.

Sytuacja zmieniła się diametralnie w ostatnich 2-3 latach, kiedy nastąpił prawdziwy boom na instalacje PV. Stało się tak dzięki atrakcyjnym systemom wsparcia, które zachęciły inwestorów do angażowania środków w ten sektor OZE.

W efekcie tempo przyrostu nowych mocy jest w Polsce jednym z najwyższych w Europie. Prognozy na najbliższe lata zakładają utrzymanie wysokiej dynamiki, co umocni pozycję Polski jako lidera transformacji energetycznej napędzanej przez OZE.

Podsumowanie

W artykule omówiono rozwój farm fotowoltaicznych w Polsce na przykładzie duńskiej firmy Better Energy. Przedstawiono historię jej inwestycji w naszym kraju i plany na przyszłość. Podkreślono rosnącą rolę Better Energy w zwiększaniu udziału zielonej energii w Polsce.

Zwrócono uwagę na rekordowe tempo przyrostu mocy zainstalowanej w fotowoltaice w Polsce. Pokazano, że nasz kraj awansował do czołówki Europy pod względem dynamiki rozwoju tego sektora OZE. Wskazano czynniki, które do tego doprowadziły.

Przytoczono opinie ekspertów, według których wysoka dynamika wzrostu mocy w fotowoltaice utrzyma się w Polsce także w najbliższych latach. Podkreślono, że umocni to pozycję naszego kraju jako europejskiego lidera transformacji energetycznej.

Podsumowując, artykuł w skondensowany sposób przedstawia kluczowe informacje na temat rozwoju fotowoltaiki w Polsce i roli, jaką odgrywa w tym Better Energy. Lektura pozwala zorientować się w aktualnej sytuacji i trendach w tym sektorze OZE.

Najczęstsze pytania

Aktualnie firma Better Energy posiada w Polsce 5 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 236 MW. Najnowsza farma w Krapkowicach ma moc 28 MW.

Better Energy zapowiada dalszą ekspansję w południowej części Polski. Chce docierać tam z ofertą zielonej energii do kolejnych odbiorców i przyczyniać się do dekarbonizacji.

Według ekspertów Polska awansowała w ostatnich latach do europejskiej czołówki pod względem dynamiki przyrostu mocy zainstalowanej w fotowoltaice.

Kluczowe znaczenie mają atrakcyjne systemy wsparcia, które zachęcają inwestorów do angażowania środków w farmy fotowoltaiczne. Duże zasługi ma tu firma Better Energy.

Eksperci spodziewają się utrzymania wysokiego tempa przyrostu mocy zainstalowanej w fotowoltaice w Polsce w najbliższych latach.

5 Podobnych Artykułów

  1. Panele fotowoltaiczne 300W - sprawdź dlaczego to idealny wybór dla Twojego domu
  2. Folia kubełkowa 0.5 vs 1.5: Kluczowe różnice i porady
  3. Polskie spory o agrofotowoltaikę - kto ma rację?
  4. Nowość: kompletny zestaw do fotowoltaiki balkonowej dla Włochów
  5. Beton szczotkowany: Jak wykonać technikę i efekty końcowe?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Olaf Kaźmierczak
Olaf Kaźmierczak

Ekologia i życie na wsi to moje ulubione tematy. Na blogu znajdziesz wiele artykułów na ten temat, a także porady dotyczące odnawialnych źródeł energii i budownictwa.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły