Czy wiesz, że w tym miesiącu polska fotowoltaika ustanowiła nowy rekord generacji energii? Niesamowite, ale prawdziwe! W maju elektrownie słoneczne po raz pierwszy pracowały z mocą ponad 11 GW, zaspokajając chwilowo ponad połowę zapotrzebowania na energię w naszym kraju. To jasny sygnał, że energia ze słońca staje się kluczowym elementem polskiego miksu energetycznego.
Fotowoltaika największym źródłem energii w południe
Wyobraź sobie, że w słoneczny dzień fotowoltaika staje się największym źródłem energii w Polsce! To właśnie miało miejsce w maju, kiedy panele słoneczne wytworzyły tyle prądu, że przez chwilę zaspokoiły ponad połowę zapotrzebowania naszego kraju. Niesamowite, prawda?
Operator systemu przesyłowego, Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE), odnotował rekordową generację ponad 11 GW z fotowoltaiki. To bezprecedensowy sukces energii słonecznej w Polsce, pokazujący, jak ważnym elementem miksu energetycznego stają się odnawialne źródła energii.
Choć tym razem obyło się bez redukcji, to w przyszłości, przy dużej produkcji z paneli słonecznych, ograniczenia mogą być konieczne. Jednak to małe niedogodności w porównaniu z korzyściami, jakie niesie za sobą rozwój fotowoltaiki w Polsce.
Rekordowa produkcja energii z PV w maju
Maj okazał się wyjątkowym miesiącem dla fotowoltaiki w Polsce. Według danych operatora PSE, w ciągu zaledwie dwóch dni, 8 i 9 maja, panele słoneczne wytworzyły rekordowe ilości energii. Szczytowa moc osiągnęła ponad 11 GW, a dobowa produkcja sięgnęła blisko 11 TWh!
To absolutny rekord w historii polskiej energetyki słonecznej. Wcześniejszy szczyt, odnotowany 9 kwietnia, wynosił "zaledwie" ponad 10,5 GW. Widać, że fotowoltaika w Polsce rozwija się w zawrotnym tempie, a jej potencjał jest ogromny.
- 8 maja o godz. 12:30 - rekordowa moc 11 057 MW
- 9 maja - moc ponad 11 GW przez kilka godzin
- Redukcje mocy dla zachowania bilansu systemu
Choć czasami konieczne są ograniczenia w generacji, to niesamowity wzrost fotowoltaiki w Polsce napawa dumą. Słońce staje się prawdziwą gwiazdą naszego miksu energetycznego!
Czytaj więcej: Czarne chmury nad fotowoltaiką - coś niespotykanego wydarzyło się w Polsce
Coraz większy udział słońca w krajowym miksie energetycznym
Bieżący rok zapowiada się rekordowy pod względem udziału energii słonecznej w polskim miksie wytwarzania prądu. W samym pierwszym kwartale fotowoltaika wygenerowała już ponad 2 TWh – więcej niż w całym analogicznym okresie 2023 roku!
W zeszłym roku panele słoneczne w Polsce odpowiadały za 8,7% wyprodukowanej energii elektrycznej. Dzięki dynamicznemu rozwojowi, w 2024 roku ten udział z pewnością będzie jeszcze wyższy. Już w kwietniu fotowoltaika stanowiła niemal 14% krajowego miksu!
To jasny sygnał, że Polska stawia na odnawialne źródła energii. Słońce staje się kluczowym elementem naszego systemu energetycznego, co przynosi wymierne korzyści zarówno dla środowiska naturalnego, jak i niezależności energetycznej kraju.
Rozwój fotowoltaiki to niewątpliwie jeden z priorytetów polskiej polityki energetycznej. Czas pokaże, jak daleko zajdzie ta słoneczna rewolucja, ale pierwsze rekordy już za nami. Przyszłość energii słonecznej w Polsce rysuje się w jasnych barwach!