Olej opałowy w domu
Zakup oleju opałowego to poważny wydatek, jedno z najwyższych regularnych obciążeń domowego budżetu. Wielu klientów oprócz kosztów zakupu ponosi dodatkowe – związane z złym wyborem dostawcy:
- olej opałowy złej jakości
- niedokładne urządzenia wydawcze,
- nieuczciwi dostawcy,
- nieterminowość
To typowe niespodzianki czekające na klientów. Aby ustrzec Państwa przed podobnymi problemami w przyszłości przedstawiamy kilka rad, które krok po kroku poprowadzą Was od momentu wyboru dostawcy przez negocjacje cen i dostawe po właściwy serwis kotłowni.
Krok pierwszy- Jakość przed wszystkim
Zanim zaczniesz szukać dostawcy, przed negocjowaniem cen musisz uświadomić sobie, że podstawowe znaczenie użytkowaniu instalacji grzewczej Twojego domu bedzie miała jakość zakupionego oleju. Inwestycja w kotłownie i ewentualne naprawy są zbyt kosztowne by ryzykować decydując się na zakup u niepewnego dostawcy. Poniżej prezentujemy tabelę, która pokaże jakie zagrożenia czekają na nieświadomego klienta.
Rodzaj zagrożenia | Skutek | Koszt |
Średni lub cięzki olej sprzedawany jako lekki | Rożnego rodzaju uszkodzenia kotła lub instalacji. | Od kilkuset złoty do kilku tysięcy |
Lekki olej zmieszany z cieżkim lub średnim. | Rożnego rodzaju uszkodzenia kotła lub instalacji. | Od kilkuset złoty do kilku tysięcy |
Dolewanie do lekkego oleju różnego rodzaju wypełniaczy np. zużytego oleju spozyczego lub samochodowego | Rożnego rodzaju uszkodzenia kotła lub instalacji. | Od kilkuset złoty do kilku tysięcy |
Zepsuty lub niewłaściwie ustawiony licznik w autocysternie | Niedokładna ilość wydanego paliwa | Od kiludziesięciu do kilkuset złotych |
Lekki olej bez dodatków chroniących go przed niskimi temperaturami | Wymiana filtra lub dyszy, czyszczenie pieca, często konieczność wypompowania oleju | Od kilkuset złotych do kilku tysięcy |
Krok pierwszy- Wybierz kilku dostawców
Jednym z celów, dla którego stworzyliśmy portal,była chęć udostępnienia jego użytkownikom źródła informacji i kontaktów. Od zawsze w każdej branży konkurencja wpływa na podniesienie poziomu usług i obniżenie cen. Nie inaczej jest w przypadku oleju opałowego. Radzimy wybrać przynajmniej 3-4 potencjalnych dostawców. Najlepiej żeby wśród nich były różne firmy tzn. duży hurtownik o uznanej marce, średnia firma z tradycjami, mały pośrednik. Każda z tych firm w inny sposób walczy o klienta i dzięki temu będziemy mogli wybrać tą, która spełni nasze oczekiwania.
Krok trzeci- proste metody selekcji dostawców
Jeśli masz już dane dostawców z Twojej okolicy (nie szukaj zbyt daleko, bo koszt dostawy to poważny składnik ceny oleju), przyjrzyj się każdej firmie dokładniej: – przeczytaj informacje dotyczące tej firmy w katalogu dostawców – wejdź na stronę internetową firmy (jeśli dostawca nie posiada witryny internetowej ….o czymś to świadczy) – poczta pantoflowa – jeśli sąsiad lub znajomy jest zadowolony ze swojego dostawcy uwzględnij jego opinie – szukaj informacji, które uwiarygodnią dostawców, np:
- czy jest autoryzowanym dostawcą któregoś z producentów,
- czy jest firmą z tradycjami i historią na rynku,
- jak wielu klientów obsługuje,
- jakim sprzętem dostarcza paliwo,
- z jakim wyprzedzeniem należy składać zamówienie (ta informacja mówi wiele o organizacji firmy),
- spytaj czy możesz razem z dostawą otrzymać dokument potwierdzający jakość paliwa
Krok czwarty- negocjacja ceny
Tu też podstawą jest konkurencja. Jeśli zadzwonisz do jednej firmy , nie będziesz miał pojęcia czy cena jaką zaproponowano Ci jest atrakcyjna. PAMIĘTAJ !!! Chodzi o wydatek kilku tysięcy złotych. Zyskujesz dopiero mając do porównania kilka ofert. Dzwoniąc do firm przygotuj sobie zestaw pytań ( korzystaj z naszych rad). O cenie mów na końcu ( podstawowa zasada handlu), pytaj o jakość, rabaty, ceny w różnych przedziałach ilości. Jeśli jesteś stałym odbiorcą wymagaj dodatkowego rabatu – lojalność kosztuje. Nawet jeśli któraś oferta wydaje się nieatrakcyjna zostaw pracownikowi, z którym rozmawiasz telefon do siebie i poproś o kontakt kiedy oferta będzie lepsza.
Krok piąty- dostawa
Wybrałeś dostawcę, wynegocjowałeś najlepszą możliwą cenę, umówiłeś czas dostawy… STOP!!! Zanim kierowca wjedzie na podwórko sprawdź czy autocysterna jest w dobrym stanie ogólnym – kapiący olej lub wielkie zbite płaty śniegu nie będą ozdobą Twojego podjazdu. Następnie nie zaszkodzi poprosić kierowcy o świadectwo legalizacji dystrybutora ( najlepiej wspomnij o tym w momencie telefonicznego zamówienia). Sprawdź stan początkowy licznika i wskaż miejsce „rozładunku”. Zgodnie z instrukcją przygotuj kotłownie(jeśli takiej nie posiadasz zadzwoń do swojego serwisanta i zapytaj o procedurę). Cały czas bądź obecny/a przy dostawie- będziesz pewny ,że wszystko odbywa się zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Unikniesz np. rozlania oleju , którego zapach jest intensywny i nawet niewielka rozlana ilość uprzykrzy życie domownikom.
Krok szósty-wybór serwisanta
Stosuj się ściśle do warunków gwarancji i nie próbuj sam ani przy pomocy nieautoryzowanych serwisów naprawiać ewentualnych usterek. Po upływie gwarancji możesz pozostać przy firmie ,którą poleca producent lub wybrać inną . Przy wyborze kieruj się podobnymi kryteriami jak w przypadku wyboru dostawcy oleju. Unikaj firm anonimowych , lecz nie polegaj wyłącznie na marce. W większości przypadków problemy z kotłem są spowodowane drobną usterką. Być może konieczna będzie zmiana ustawień palnika lub wyczyszczenia komory spalania. Znowu radzimy zasięgnąć języka u znajomych, sąsiadów. Często dostawca oleju poleca firmę serwisującą-lecz nie zawsze skorzystanie z takiej rady jest właściwe. Serwisant , który „żyje” dzięki poleceniom dostawcy może nie do końca obiektywnie ocenić przyczyny usterki jeśli pochodzą one od złej jakości oleju. Z drugiej strony wybierając pierwszego lepszego serwisanta możemy być pewni , że po inspekcji pieca stwierdzi, że przyczyną problemów jest zły olej. Jedno jest pewne – jeśli kupicie piec , podłączycie instalacje i ….nigdy go nie włączycie będzie sprawował się bez zarzutu, jeśli jednak dzień po dniu ma ogrzewać wasz dom czasami będzie wymagał interwencji serwisu. Adresy i informacje na temat firm serwisowych i instalatorskich znajdziesz w dziale „KATALOG INSTALATORÓW”.