INFOLINIA 530 108 108
Wybierz dostawce:

Olej opałowy w domu

Zakup oleju opałowego to poważny wydatek, jedno z najwyższych regularnych obciążeń domowego budżetu. Wielu klientów oprócz kosztów zakupu ponosi dodatkowe – związane z złym wyborem dostawcy:

  • olej opałowy złej jakości
  • niedokładne urządzenia wydawcze,
  • nieuczciwi dostawcy,
  • nieterminowość

To typowe niespodzianki czekające na klientów. Aby ustrzec Państwa przed podobnymi problemami w przyszłości przedstawiamy kilka rad, które krok po kroku poprowadzą Was od momentu wyboru dostawcy przez negocjacje cen i dostawe po właściwy serwis kotłowni.

Krok pierwszy- Jakość przed wszystkim

Zanim zaczniesz szukać dostawcy, przed negocjowaniem cen musisz uświadomić sobie, że podstawowe znaczenie użytkowaniu instalacji grzewczej Twojego domu bedzie miała jakość zakupionego oleju. Inwestycja w kotłownie i ewentualne naprawy są zbyt kosztowne by ryzykować decydując się na zakup u niepewnego dostawcy. Poniżej prezentujemy tabelę, która pokaże jakie zagrożenia czekają na nieświadomego klienta.

Rodzaj zagrożenia Skutek Koszt
Średni lub cięzki olej sprzedawany jako lekki Rożnego rodzaju uszkodzenia kotła lub instalacji. Od kilkuset złoty do kilku tysięcy
Lekki olej zmieszany z cieżkim lub średnim. Rożnego rodzaju uszkodzenia kotła lub instalacji. Od kilkuset złoty do kilku tysięcy
Dolewanie do lekkego oleju różnego rodzaju wypełniaczy np. zużytego oleju spozyczego lub samochodowego Rożnego rodzaju uszkodzenia kotła lub instalacji. Od kilkuset złoty do kilku tysięcy
Zepsuty lub niewłaściwie ustawiony licznik w autocysternie Niedokładna ilość wydanego paliwa Od kiludziesięciu do kilkuset złotych
Lekki olej bez dodatków chroniących go przed niskimi temperaturami Wymiana filtra lub dyszy, czyszczenie pieca, często konieczność wypompowania oleju Od kilkuset złotych do kilku tysięcy

Krok pierwszy- Wybierz kilku dostawców

Jednym z celów, dla którego stworzyliśmy portal,była chęć udostępnienia jego użytkownikom źródła informacji i kontaktów. Od zawsze w każdej branży konkurencja wpływa na podniesienie poziomu usług i obniżenie cen. Nie inaczej jest w przypadku oleju opałowego. Radzimy wybrać przynajmniej 3-4 potencjalnych dostawców. Najlepiej żeby wśród nich były różne firmy tzn. duży hurtownik o uznanej marce, średnia firma z tradycjami, mały pośrednik. Każda z tych firm w inny sposób walczy o klienta i dzięki temu będziemy mogli wybrać tą, która spełni nasze oczekiwania.

Krok trzeci- proste metody selekcji dostawców

Jeśli masz już dane dostawców z Twojej okolicy (nie szukaj zbyt daleko, bo koszt dostawy to poważny składnik ceny oleju), przyjrzyj się każdej firmie dokładniej: – przeczytaj informacje dotyczące tej firmy w katalogu dostawców – wejdź na stronę internetową firmy (jeśli dostawca nie posiada witryny internetowej ….o czymś to świadczy) – poczta pantoflowa – jeśli sąsiad lub znajomy jest zadowolony ze swojego dostawcy uwzględnij jego opinie – szukaj informacji, które uwiarygodnią dostawców, np:

  • czy jest autoryzowanym dostawcą któregoś z producentów,
  • czy jest firmą z tradycjami i historią na rynku,
  • jak wielu klientów obsługuje,
  • jakim sprzętem dostarcza paliwo,
  • z jakim wyprzedzeniem należy składać zamówienie (ta informacja mówi wiele o organizacji firmy),
  • spytaj czy możesz razem z dostawą otrzymać dokument potwierdzający jakość paliwa

Krok czwarty- negocjacja ceny

Tu też podstawą jest konkurencja. Jeśli zadzwonisz do jednej firmy , nie będziesz miał pojęcia czy cena jaką zaproponowano Ci jest atrakcyjna. PAMIĘTAJ !!! Chodzi o wydatek kilku tysięcy złotych. Zyskujesz dopiero mając do porównania kilka ofert. Dzwoniąc do firm przygotuj sobie zestaw pytań ( korzystaj z naszych rad). O cenie mów na końcu ( podstawowa zasada handlu), pytaj o jakość, rabaty, ceny w różnych przedziałach ilości. Jeśli jesteś stałym odbiorcą wymagaj dodatkowego rabatu – lojalność kosztuje. Nawet jeśli któraś oferta wydaje się nieatrakcyjna zostaw pracownikowi, z którym rozmawiasz telefon do siebie i poproś o kontakt kiedy oferta będzie lepsza.

Krok piąty- dostawa

Wybrałeś dostawcę, wynegocjowałeś najlepszą możliwą cenę, umówiłeś czas dostawy… STOP!!! Zanim kierowca wjedzie na podwórko sprawdź czy autocysterna jest w dobrym stanie ogólnym – kapiący olej lub wielkie zbite płaty śniegu nie będą ozdobą Twojego podjazdu. Następnie nie zaszkodzi poprosić kierowcy o świadectwo legalizacji dystrybutora ( najlepiej wspomnij o tym w momencie telefonicznego zamówienia). Sprawdź stan początkowy licznika i wskaż miejsce „rozładunku”. Zgodnie z instrukcją przygotuj kotłownie(jeśli takiej nie posiadasz zadzwoń do swojego serwisanta i zapytaj o procedurę). Cały czas bądź obecny/a przy dostawie- będziesz pewny ,że wszystko odbywa się zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Unikniesz np. rozlania oleju , którego zapach jest intensywny i nawet niewielka rozlana ilość uprzykrzy życie domownikom.

Krok szósty-wybór serwisanta

Stosuj się ściśle do warunków gwarancji i nie próbuj sam ani przy pomocy nieautoryzowanych serwisów naprawiać ewentualnych usterek. Po upływie gwarancji możesz pozostać przy firmie ,którą poleca producent lub wybrać inną . Przy wyborze kieruj się podobnymi kryteriami jak w przypadku wyboru dostawcy oleju. Unikaj firm anonimowych , lecz nie polegaj wyłącznie na marce. W większości przypadków problemy z kotłem są spowodowane drobną usterką. Być może konieczna będzie zmiana ustawień palnika lub wyczyszczenia komory spalania. Znowu radzimy zasięgnąć języka u znajomych, sąsiadów. Często dostawca oleju poleca firmę serwisującą-lecz nie zawsze skorzystanie z takiej rady jest właściwe. Serwisant , który „żyje” dzięki poleceniom dostawcy może nie do końca obiektywnie ocenić przyczyny usterki jeśli pochodzą one od złej jakości oleju. Z drugiej strony wybierając pierwszego lepszego serwisanta możemy być pewni , że po inspekcji pieca stwierdzi, że przyczyną problemów jest zły olej. Jedno jest pewne – jeśli kupicie piec , podłączycie instalacje i ….nigdy go nie włączycie będzie sprawował się bez zarzutu, jeśli jednak dzień po dniu ma ogrzewać wasz dom czasami będzie wymagał interwencji serwisu. Adresy i informacje na temat firm serwisowych i instalatorskich znajdziesz w dziale „KATALOG INSTALATORÓW”.